Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / TÜRKİYE’DE BİR İLK

TÜRKİYE’DE BİR İLK

46879_gece-goruslu-ambulans-helikopterler-hizmete-giriyorBursa’da düzenlenen ‘Hayata Yol Ver’ konulu toplantıya katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gece görüş sistemine sahip ambulans helikopter ihalesine çıkacakları müjdesini verdi. Alınacak ambulans helikopterlerin ilk Bursa ve Çanakkale’de hizmete gireceği bilgisini veren Müezzinoğlu, “Gece uçuşlu ambulans helikopterlerimizle bundan sonra dünya ile yarışacak bir sağlık sitemine sahip olacağız. İhale sürecimiz akşama-sabaha tamamlanacak. Bunun ilk iki merkezi Bursa ve Çanakkale olacak. İlk gece uçuşlarımızla Bursa’dan ve Çanakkale’den hastalarımız en doğru adrese ulaştırılacak” dedi.

“Hayata yol ver” kelimesinin bir slogan olmadığının altını çizen Müezzinoğlu, bunun bir vicdana ve hayata, cana can katan değeri ifade eden bir kelime olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “Bu sebeple ambulansa yol verme hayati değer taşıyor. Çünkü bizler sağlıkçı olarak saniyelerle uğraşıyoruz. Bir saniye bile bizim için hayati değer taşıyor. Ancak bunu idrak edemeyenler var. Türkiye genelinde 2014 yılı içinde 120 milyon kişi 112’yi aradı. Ancak bu aramalardan sadece 4 milyonu gerçek hasta çıktı. Diğer aramalar 112’yi tamamen meşgul etmek için, hakaret etmek için veya farklı farklı boyutları olan çağrılardı. Bunları da çözdükten sonra Türkiye sağlık alanında dakikaları da azaltarak başarılarına devam edecek” diye konuştu.

Ankara’da meydana gelen patlamada sağlık çalışanlarının haksız yere eleştirildiğini söyleyen Müezzinoğlu, “Ankara’daki patlamadan 3 dakika sonra 112 Komuta Merkezi’ne çağrı geldi. 4 dakika sonra o alanda toplam 121 tane ambulans ekibimiz geldi. Patlamadan sonra hastanelerimize 150’nin üzerinde yaralı geldi. 150 yaralıyı oraya ambulans ekiplerimiz taşıdı. Bize yapılan eleştirilerin haksız olduğunu düşünüyorum. Dünya Sağlık Örgütü’nden bir ekip talep ediyorum. Dünya Sağlık Örgütü’nün elinde buna benzer olayların verileri var. Bizim verilerimiz de var. Şimdi bu ekibin bizim ülkemizdeki olay verileriyle başka ülkelerde olan olayların verilerini analiz ederek Türkiye’nin yakaladığı başarıyı dünya ile paylaşmak istiyoruz. Bu bizim sağlık camiasının başarısıdır” şeklinde konuştu.

Yeni bir sistem üzerinde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Müezzinoğlu, cep telefonlarından arayan bir vatandaşın bundan sonra adres tarif etmesine gerek kalmayacağını söyledi. Müezzinoğlu, “Sağlık alanında yaptığımız yatırımlardan birisi de coğrafi bilgi sistemidir. 112 acil merkezine çağrı geldiği zaman vatandaş artık adres tarifi yapmayacak. Telefondan gelen sinyal sayesinde vatandaş adresi biliyor mu? Bilmiyor mu? Konuşuyor mu? Konuşamıyor mu? sıkıntısı yaşanmayacak. Koordinatlar direk ambulans şoförünün önüne gelecek. Özellikle engelliler için bu sistemi akıllı telefonlarda başlattık. Engelli vatandaşımız 112 butonuna basar basmaz herhangi bir cümle söylemesine gerek kalmadan ambulansı harekete geçirecek” dedi.