Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / SİNAN ŞAMİL İSMİ YAŞADIĞI SOKAĞA VERİLDİ!

SİNAN ŞAMİL İSMİ YAŞADIĞI SOKAĞA VERİLDİ!

Karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden efsane boksör Sinan Şamil Sam’ın ismi yaşadığı sokağa verildi.
Türk Boks tarihinin en önemli isimlerinden biri olan ve geçtiğimiz aylarda karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını yitiren efsane boksör Sinan Şamil Sam’ın ismi yaşadığı sokağa verildi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun taziye ziyaretinde bulunduğu dönemde Şam’ın Annesi Sevim Sam’a verdiği söz bugün yerine getirildi.

Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Sinan Şamil Sam’ın annesi Sevim Sam ve arkadaşlarının katıldığı törende tabela ceddeye asıldı. Ancak, belediye görevlileri asılan tabelanın yanlış olduğunu farkederek meclis kararını incelediler. İncelemenin ardından tabelanın ceddeye değil sokağa asılması gerektiğini farkettiler. Uzun bir bekleyişin ardından yeni tabela geldi ve Sam’ın yaşadığı sokağa asılabildi.

Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, tören sırasında kısa bir konuşma yaparak şunları söyledi:

”Genç yaşta ağır bir hastalıktan kaybettiğimiz sporcumuzun taziyesine Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Melih Gökçek de katıldılar. Taziye sırasında Sayın Başbakanımız, aileden herhangi bir istekleri olup olmadığını sordu. Sinan’ın annesi Sevim Hanım da oğlunun isminin yaşadıkları sokağa verilmesini rica etti. Bu kapsamda Sayın Başbakanımızın talimatları oldu. Ben de hem Boks Federasyonu Başkanı hem de Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olduğum için sokağın isminin değişikliği için belediye meclisine önerge verdim. Önergemiz belediye meclisinde kabul edildi, ardından Valiliğin de onayı ile bugün sokağın isminin değişmesi için burada toplandık. Böylece hem efsane boksörümüzün ismi büyüdüğü sokakta yaşamaya devam etmesini sağladık, hem de Sayın Başbakanımızın ve Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanımızın sözünü de yerine getirmiş olduk. Hayırlı, uğurlu olsun.”dedi

Anne Sevim Sam ise: ”Başbakana ve Melih Gökçek’e çok teşekkür ederim oğlumun ismini yaşattıkları için. Allah onlara zeval vermesin”dedi
24 Haziran 1974 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğdu. Amatör boks yaşamı yıllarında oldukça başarılı olan Şam, Dokuz defa Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 1992 yılında Gençler Dünya Şampiyonu oldu. 1993’te Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 1995 Dünya İkinciliği’ni elde ederken 1999 Büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonu olmayı başardı. 15 Nisan 2000 tarihinde profesyonel oldu. 12 Ekim 2002’de Polonyalı rakibi Przemyslaw Saleta karşı Avrupa Şampiyonluğu için ringe çıktı ve yedinci raundda nakavtla yendi.