Cumartesi , 24 Ekim 2020
Anasayfa / EKONOMİ / RUS EKONOMİSİ İÇİN KÖTÜ SENARYO!

RUS EKONOMİSİ İÇİN KÖTÜ SENARYO!

Petrol fiyatları son günlerde artış gösterse de, daha öncesi çok hızlı düşmüştü. Buna rağmen Credit Suisse, petrol fiyatlarının yine de dibi görmediğini söylemişti. İsviçreli finans kuruluşu, ilk çeyrek için Brent petrol tahminini 51.25 dolardan 29.25 dolara, ABD petrolü içinse 47.50 dolardan 30 dolara indirdi. Bank of America Merill Lynch, Barclays, HSBC ve Citi de bu yıl için petrol beklentilerini aşağı yönlü revize eden kurumlardan.

Elbette bu tahminler, hali hazırda petrol fiyatlarından ağır darbe yiyen Rusya için pek iç açıcı değil. Aynı durum Kazakistan için de geçerli.

RUSYA SAKLADIĞI FONLARI TÜKETEBİLİR

Rusya ve Kazakistan, dağılan Sovyetler Birliğinin en büyük iki petrol üreticisi. Her ne kadar fiyatlardan sarsılmış olsalar da, analistlere göre iki ülke de kısa vadede kendilerini koruyacak önemli unsurlara sahip. Ancak, petrol fiyatları, yukarıda saydığımız finans kuruluşlarının tahmin ettiği gibi düşük kalmaya devam ederse, her iki ülkede bu durumdan rahatsız olabilir. Rusya yaklaşık 18 ay boyunca bütçe açığını kapatmak için tasarlanmış kötü günler için saklanan fonları tüketebilir. Ayrıca, Batı’nın uyguladığı yaptırımlar sebebiyle Rusya’nın dış kaynaklara ulaşımı kısıtlı.

KAZAKLAR BASKI ALTINDA

Hem Rusya hem Kazakistan’da para birimindeki düşüş, devletin bankacılık sektörü ve dolar cinsinden borcu yüksek diğer büyük şirketlere desteğini artırmak için devreye girebileceği anlamına geliyor. Oysa, genelde bir çok Rus petrol üreticisi mevcut fiyatlarda hala karlıyken, Kazak üreticiler büyük baskı altında bulunuyor. Devlet petrol şirketinin borsaya kote olan iştiraki KazMunaiGas Exploration Production, ana üretim ünitesinin başa baş noktasının 65 dolar olduğunu söylüyor.en_kotu_10a_girdi_1453798042_9547