Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / PİYASALAR ŞALTERİ İNDİRDİ!

PİYASALAR ŞALTERİ İNDİRDİ!

Piyasalar içeride Pazar günü yapılacak seçimlerden çıkacak sonuca ve bugün ABD Merkez Bankası’nın (FED) yapacağı açıklamalara odaklandı.
29 Ekim tatili nedeniyle bugün tek seansın yapıldığı Borsa İstanbul, günü yüzde 0.16’lık kayıpla 78.536 puandan tamamladı. Böylece Borsa İstanbul, seçim haftasını yüzde 2’lik kayıpla tamamlamış oldu.
BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ…
Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) dün satıcılı bir seyir izleyerek günü 0,76 değer kaybederek 78.662,50 puandan kapatmıştı. Uzmanlar endekste tekrar yükseliş denemelerinin görülebilmesi için 78 bin 300 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görülmesi gerektiğini belirtmişti.
DOLAR DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE
Geçen Cuma günü 2.9070 TL seviyelerinden kapanan dolar ise bugün satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Gün içinde 2.8887 TL’ye kadar gerileyen dolar, 2.90 TL’nin altında işlem görmeye devam ediyor.
Dolar güne 2,9070 TL ve Euro 3,2060 TL seviyelerinden başladı.
Önceki kapanışta Dolar 2,9120 TL’den satılırken, Euro 3,2150 TL’den alıcı bulmuştu.
1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?
1 EURO KAÇ LİRA OLDU?
SEÇİMDEN SONRA NE OLUR?
Seçim sonuçlarını beklemeye geçen piyasalar, peki Pazartesi gününe nasıl bir başlangıç yapabilir?
Gedik Private Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan, Pazar günü yapılacak seçimlerden çıkacak sonucun piyasalar tarafından çok kritik olduğunu belirterek, “Yeni hükümet senaryoları ile braber dövizde aşağı yönlü hareket ve borsada tutunma çabaları görebiliriz” dedi.
“POZİTİF SEYRİN ALTINI DOLDURACAK HİKAYEMİZ YOK”
Borsa İstanbul’da son günlerdeki yukarı yönlü hareketleri değerlendiren ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eda Önder Öztürk ise “Borsa İstanbul yakın zamanda, aynı diğer gelişmekte olan ülke borsaları gibi Fed’in yakın zamanda faiz artıramayacağı iyimserliğinden etkilendi. ABD’den son dönemde gelen verilerin böyle bir artırıma işaret etmemesi, Çin’den gelen 3. Çeyrek GSYH verisinin de, son 6 yılın dibinde olsa da piyasayı rahatsız etmeyecek bir seviyede gelmesi bizim için iyi haber şeklinde fiyatlandı. Söz konusu pozitif hava bizlerin yurt içindeki seçim sürecini ve güvenlik risklerini gölgede bıraktığından bahse konu olan riskler hali hazırdaki fiyatlamaların içerisinde yer almıyor” yorumunu yaptı.1134634_620x410