Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / OTOYOL’DA SONA GELİNDİ!

OTOYOL’DA SONA GELİNDİ!

SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU, İSTANBUL-BURSA-İZMİR OTOYOLU’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU. (ABDULLAH ÇİBİR - MUSA ÖZTÜRK/BURSA-İHA)
SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU, İSTANBUL-BURSA-İZMİR OTOYOLU’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU. (ABDULLAH ÇİBİR – MUSA ÖZTÜRK/BURSA-İHA)
Bakan Müezzinoğlu, Vali Münir Karaloğlu ve beraberindekilerle Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen otoyolun Bursa kısmı ile İzmit Körfez Köprüsü’nde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Gemlik ilçesindeki otoyol çalışmalarını inceleyen Müezzinoğlu, ardından projenin bir ayağı olan Samanlı Tüneli’ne gelerek yetkililerle görüştü.

Burada gazetecilere açıklama yapan Müezzinoğlu, projenin hem Türkiye hem de bölge için önemli olduğunu söyledi.

Geçen hafta Cuma günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile Körfez Geçiş Köprüsün’de incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Müezzinoğlu şöyle konuştu:

“Köprünün 252 metre uzunluğundaki ayaklarına çıkmıştık ve köprünün inşaat süreci ile ilgili bilgi almıştık. O gün arkadaşlarımızın verdiği bilgi, 2016 Mart ayı sonu köprüden geçişlerin başlayabileceği, Nisan ayından itibaren de normal geçiş sürecinin hizmete gireceğini ifade etmişlerdi. Özellikle Bursa olarak bizi yakından ilgilendiriyor. Bugün de Gemlik’ten Orhangazi’ye ve Gebze’ye olan sürecin yol güzergahını görelim diye geldik. Gemlik’ten bu yana geldiğimiz, şimdi bulunduğumuz yer Samanlı Tüneli. Samanlı Tüneli Türkiye’nin en uzun tüneli. 3 bin 510 metre uzunluğunda otoyol tüneli. Ortası da Yalova- Bursa sınırı. İnşallah Gemlik, Altınova, güzergahı yaklaşık 40 kilometre, yıl sonu itibarıyla hizmete girecek. Yani biz yıl sonu itibarıyla Bursa’dan Altınova’ya kadar veya Topçulara kadar otobanla seyahat etme imkanı yakalayacağız. Nisan ayından itibaren de Gemlik’e olan bağlantı İstanbul’dan Gemlik ve Bursa’ya bağlanmış olacak. Bursa için önemli bir proje İstanbul ile Bursa’nın entegrasyonunda ve Bursa’nın dinamiklerinin sanayide, ticarette, ekonomide, turizmde olan dinamiklerine önemli katkı sağlayacak. Bu otoyolun inşallah Nisan ayından itibaren Körfez Köprüsü ile de bütünleştiğinde hem zaman hem ulaşım imkanları açısından arzu ettiğimiz heyecanla beklediğimiz bu süreç Bursa için büyük bir zenginlik olacak.”

Müezzinoğlu, burada binlerle ifade edilen mühendislere ve çalışanlara teşekkür ederek, “İnşallah en kısa zamanda kazasız belasız ülke ve bölge ekonomizme önemli katkılar sağlayacak. Dünyanın örnek otoyollarından birinde ülkemiz ve bölgemiz kazanır” ifadesini kullandı.