Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ÖN SEVİŞMEYİ UZUN TUTUN ÇÜNKİ

ÖN SEVİŞMEYİ UZUN TUTUN ÇÜNKİ

Cinsel Sağlık Enstitüsü Genel Sekreteri Psikolog Gülüm Bacanak, erkeklerin karşılarındaki kadının orgazm taklidi yaptığını her zaman anlamayabileceklerini söyledi
Kendi zevkine konsantre olan ve prezervatif kullanan erkeğin orgazm taklidi yapıldığını anlaması oldukça küçük bir ihtimal. Kadın eğer isterse vajinal kasılmalarla partnerini kandırabilir. Vajinal kaslarının kontrolünü sağlayabilmek yeterli…
1205512_a310cded5038b5d244121e101817cbc0_640x640Ancak kadının buna neden gerek duyduğu, partneriyle neden daha şeffaf bir ilişki kurmadığı, üzerinde durulması gereken önemli bir nokta.
Cinsel Sağlık Enstitüsü Genel Sekreteri Psikolog Gülüm Bacanak, erkeklerin karşılarındaki kadının orgazm taklidi yaptığını her zaman anlamayabileceklerini, bunda erkeğin partnerini ne kadar iyi tanıdığı ve cinsel açıdan ne kadar deneyimli olduğunun etkili olabileceğine dikkat çekiyor.
Psk. Bacanak, asıl kadının neden böyle bir davranış geliştirdiği üzerinde duruyor: “Bizim için önemli olan nokta, kadının orgazm taklidi yapmaya neden ihtiyaç duyduğudur.
Bazen kadınlar partnerlerini kırmamak ve üzmemek için ya da yorgunluktan ilişki bir an önce bitsin diye orgazm taklidi yapabilirler.
Her seferinde orgazm olmak şart değildir, erkek ve kadın bunun bilincinde olurlarsa hem sevişmenin her anından zevk almaya odaklanır hem de taklit yapmaya gerek duymazlar.
Orgazm olamıyorum, ne yapmalıyım?

Bu sorunu takıntı haline getirmek ve seks sırasında salt buna konsantre olmak ters etki yaratıp orgazm olmanızı imkansız hale getirebilir, önemli olan yatakta karşılıklı zevk almaktır. Ayrıca seks her seferinde orgazm olmayı gerektiren bir sınav değil, karşılıklı hazza dayalı bir oyundur.
Eğer bu sorunu sık sık yaşıyorsanız, mastürbasyon yaparak bedeninizin zevk noktalarını bulabilir ve partnerinizi buna göre yönlendirebilirsiniz.
Psikolog Gülüm Bacanak, seksle ilgili olumsuz duygu, düşünce ve inançların, suçluluk ve günahkârlık duygularının durumu kötüye götürebileceğini anlatıyor.
Kendi bedenini tanımama, nelerden zevk aldığını bilmeme, cinsel deneyimsizlik ve bilgisizlik, ön sevişme ve uyarının yetersiz olması, en önemlisi ilişkiyle ilgili sorunlar orgazm olamamaya yol açabilir.Uzmanımız orgazma ulaşabilmeleri için kadınlara şu önerilerde bulunuyor:
Öncelikle kişi kendi cinsel organını incelemeli, zevk almayı öğrenmeliler.
Ayrıca partnerle açık bir iletişim kurmak da çok önemlidir, ön sevişmenin uyarılma sağlayacak kadar uzun olması ve partnerin kadını uyarması da üzerinde durulması gereken bir nokta.
Orgazmı takıntı haline getirmemek ve andan zevk almaya çalışmak gerekli. Yine de olumsuz duygu ve düşünceler kadının rahatlamasını ve gevşemesini engelliyorsa, partneriyle birlikte cinsel terapi alabileceği merkezlere başvurabilir.
Mahmure