Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / MOODY’S’TEN AÇIKLAMA!

MOODY’S’TEN AÇIKLAMA!

Türkiye’de dün yapılan genel seçimlerin sonuçlarını değerlendiren uluslararası kredi decelendirme kuruluşu Moody’s, Ak Parti’nin seçimleri büyüm bir çoğunlukla kazanmasının kısa vadede siyasi belirsizliği azaltacağını bildirdi. Bununla birlikte Moody’s, Türkiye’nin kredi kalitesinin yeni hükümetin ekonomi politikası stratejisinin düşük büyüme, yüksek enflasyon ve sermaye akışlarında oynaklıkla başa çıkmak için nasıl dizayn edileceğine göre belirleneceğini vurguladı.

Moody’s değerlendirmesinde, “Ak Parti’nin seçim zaferi siyasi belirsizliği azaltsa da, Türkiye’de bankalar hala gelişmekte olan piyasalara yönelik yüksek risk algılamaları ve yüksek jeopolitik riskler ile karşı karşıya. Ülke’nin bankacılık sisteminin görünümü için anahtar, yeni hükümetin ekonomi stratejisine, tasarru oranını ve büyüme potansiyelini artırmak için hangi reformların uygulanacağına bağlı olacak. Tasarruf oranı ve büyüme potansiyelinin artırılması için reformlar yatırımcı güveninde kırılganlık ve TL’de oynaklıkla başa çıkmak için zaruri” ifadelerine yer verdi.

‘RİSK DEVAM EDİYOR’

AK Parti’nin çoğuluğu kazanmasına karşı Türk şirketlerini yatırımcı ve tüketici güvenini keskin bir şekilde geri kazanmalarının muhtemel olmadığını belirten Moody’s, siyasi belirsizlik ve jeopolitik risklerin devam ettiğini vurguladı.

Moody’s büyük blue çiplere yeni yatırım yapmak konusunda, makroekonomik ortam daha da netleşene kadar beklemek gerektiğini savundu.1147804_620x410