Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / MİGRENİ OLANLAR DİKKAT!

MİGRENİ OLANLAR DİKKAT!

Migren ile ilgili nerede bir yazı okusanız çikolata, kahve gibi yiyeceklerden kaçının notlarını görürsünüz. Aslında her migrenli atağını başlatan bazı faktörleri bilir.

1/8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!
Bayram gibi özel günleri karanlık bir odada geçirmeyi kimse istemez.
Migrenliler nelerden kaçınmalıdır? Çikolata yeme şansları yok mudur?

2 /8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!
Her migrenli kendi atağını başlatan nedenleri bilir. Açlık, uykusuzluk, fazla uyku, bazı yiyecekler, lodos, stres gibi durumlar migreni başlatabilir. Migrenli olan kişi biraz dikkat ederse tetikleyici faktörleri tanımlayabilir.

3 /8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!
En sık yapılan hata bu konuda doktorların ve diğer hastaların etkisinde kalmaktır. Migrenli olmayan doktor çikolata yeme, kahve içme gibi önerilerde bulunabilir. Yakınlarınızda kendi tetikleyicilerini söyleyeceklerdir.

4 /8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!
Çikolata ve kahve bu konuda yanlış mahkum edilen yiyeceklerdir. Hatta kahve migrenlilerin yarıdan fazlasına iyi gelmektedir.

5 /8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!
Çikolatanın durumu ilginçtir. Migreni başlattığı düşünülse de gerçek farklıdır. Çikolata yenildiğinde atak aslında başlamış olmaktadır. Migrenlilerin çoğunluğu atağın ilk döneminde bir şeyler yeme ihtiyacı (özellikle tatlı) duyarlar. Bu dönemde yenilen çikolata yanlış suçlanır. Çünkü atak önceden başlamıştır.

6 /8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!
Migrenli hastaların çok çok az bir bölümünde çikolata migreni tetikler. Eğer böyle bir durumu daha önce deneyim yaşadıysanız çikolata yemeyiniz. Diğerleri rahatlıkla çikolata yiyebilir.

7 /8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!
Migreni tetikleyen yiyecekler; peynir, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri, şarap başta olmak üzere içkiler, kalamar, karides gibi deniz ürünleri, turunçgiller, konserveler, kuru yemişler… başta sayılabilir.

8 /8 Migreni olanlar bayramda çikolata yerken dikkat!