Cumartesi , 10 Eylül 2022
Anasayfa / GENEL / MARMARİS’TE Kİ YANGINI ARICI ÇIKARMIŞ!

MARMARİS’TE Kİ YANGINI ARICI ÇIKARMIŞ!

Marmaris’te 60 hektar kızılçam ormanının kül olmasına neden olan yangını çıkardığı iddia edilen kişi gözaltına alındı
Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan yangında, 60 hektar kızılçam ormanı kül oldu. Sarp arazi ve karanlıktan dolayı müdahalenin güçlükle yapıldığı yangın, gece yarısı başlayan yağmur sayesinde söndü.
Öte yandan yangını çıkardığı iddia edilen H.G isimli şahıs jandarma tarafından gözaltına alındı. Marmaris’in Değirmenyanı mahallesi yakınlarındaki Bördübet mevkisinde önceki gün akşam başlayan orman yangınında 60 hektar kızılçam ormanı yandı.
Çıkış sebebi belirlenemeyen yangına, helikopter olmadığı için havadan müdahale edilemedi. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bölgeye 50 arazöz, 7 tanker, 6 dozer, 5 ilk müdahale aracı ve 400 yangın söndürme işçisi sevk edildi, belediye de itfaiyelerle destek verdi.
Kısa sürede rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlere, arazinin sarp olmasından ve havanın kararmasından dolayı müdahale güçlükle yapıldı. Alevler, gece yarsında başlayan yağmur sayesinde kontrol altına alındı ve sabah saatlerinde söndü.
Yangında çok sayıda arı kovanının yandığı öğrenildi. Sabah saatlerinde soğutma çalışmalarını izlemek üzere bölgeye gelen Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, gazetecilere açıklamada bulundu.
Zeybek, gece yarısı yağan yağmurun söndürme çalışmalarına çok büyük katkısı olduğunu söyleyerek, “Kuvvetli rüzgar ve bölgeye erişilememesi nedeniyle yangına müdahale edemedik.
Sağanak yağmurun başlamasıyla birlikte rüzgarda kesilerek alevler azaldı. Bu bize hem zaman kazandırdı hem de söndürme çalışmalarına doğal bir yardım sağladı” diye konuştu.
Öte yandan yangının çıkış sebebini araştıran jandarma ekipleri, bölgede arıcılıkla uğraşan H.G (60) isimli vatandaşı, yangının çıkış sebebinin kendisi olduğunu itiraf etmesi üzerine ifade için karakola götürdü.
Karakolda her şeyi itiraf eden H.G., arıların bakımı sırasında yaktığı körüklü tütsüden çıkan kıvılcımın yangına neden olduğunu belirtti.
Gözaltına alınan zanlının adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.