Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / KİTAPLAR BU KEZ SULTANBEYLİ’DE!

KİTAPLAR BU KEZ SULTANBEYLİ’DE!

Uluslararası festivaller, sempozyumlar ve etkinlikler yapan Sultanbeyli Belediyesi, bu yıl birincisi düzenlenen kitap fuarının Sultanbeyli Kent Meydanı’nda düzenlenen tören ile açılışını gerçekleştirdi.
Açılış törenine Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Rasim Özdenören, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve çok sayıda vatandaş katıldı. On binlerce kitap, 12 seçkin yazar ve 30 yayın evinin yer aldığı kitap fuarına vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Fuarda birçok kitap piyasa fiyatının adlında indirimli olarak satışı gerçekleştiriliyor.
Mehter takımının gösterisi ile başlayan açılış töreni, İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra protokol konuşmaları ile devam etti. Konuşmalardan sonra açılışı yapılan fuara alanında yüzlerce kitapsever fuar alanına girerek aradıkları kitapları indirimli bir şekilde alma fırsatı buldu. Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet kitap fuarını gezerek yayın evi temsilcileri ile konuştu.
“AMACIMIZ GENÇLERE KİTABI SEVDİRMEK”

Sultanbeyli de yapılan her kültür eğitim ve sanat programını, İlçe kaymakamlığı ve Milli eğitim Müdürlüğünün destekleri ile yaptığını dile getiren Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin sözlerine şöyle devam etti:
“ Bizim belediye olarak bu programı yapmamızdaki amacımız, gençlerimize kitabı sevdirmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak. Türkiye’de yeterince kitap okumak alışkanlığını söylemek isterim ama ne yazık ki söyleyemiyorum. Kitap fuarımıza ilçede eğitim gören öğrencilerimizin ulaşımını sağlayacağız. Türkiye de satılan kitapların fiyatlarının yüksek olmadığını düşünüyorum. Kitap dışında o kadar farklı harcamalarımız var. Yeter ki kitabın önemini kavrayalım. Önemini kavradığımız zaman kitaba verdiğimiz fiyatı da gözümüz görmez diye düşünüyorum.”
Kitap fuarının onur konuğu olarak çağırılan Rasim Özdenören, gerçekleştirilen kitap fuarı ile Türkiye’de okuma ile yeni bir dönemin başladığını ifade ederek, “Bizim güzel bir sloganımız var, bütün kitaplar bir kitabı okutmak içindir. O bahsettiğimiz kitap da kainat kitabıdır. Kainat kitabının açıklamasını da bize Kuran-ı Kerim vermektedir. Dolayısı ile okuduğumuz her kitap bize, yazarı kim olursa olsun o yönü işaret ediyorsa o kitap bizim için okumaya değer bir kitaptır” şeklinde konuştu.
4 Ekim tarihine kadar sürecek olan kitap fuarında İhsan Süreyya Sırma, Rasim Özdenören, Sibel Eraslan, Ahmet Turgut, Mustafa Armağan gibi isimler okuyucularıyla buluşacak.