Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / İPEK YOLU RUHU!

İPEK YOLU RUHU!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve 28 ülkenin 43 şehrinden 114 belediye başkanı ve temsilcinin katıldığı ‘10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’nda imzalanan deklarasyonda, Bursa’nın önerisiyle İpek Yolu Müzeler Birliği kurulmasına karar verildi. İpek Yolu ruhunun gelecek nesillere aktarılması hedefiyle kurulması kararlaştırılan İpek Yolu Müzeler Birliği, bölge halklarına en yüksek faydanın sağlanabilmesi amacıyla İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu ile eş zamanlı olarak toplanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Dünya Vatandaşları Örgütü (World Citizens Organization – WCO) tarafından düzenlenen ‘10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’nda, tarihi ticaret, kültür ve medeniyet yolu üzerinde yer alan şehirler arasında işbirliğinin güçlendirilmesinin yanında İpek Yolu ruhunun gelecek kuşaklara aktarılması anlamında da önemli deklarasyona imza atıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘İpek Yolu Müzeler Birliği kurulması’ yönündeki önerisini de gündeme alan üye belediye başkanları yayınladıkları deklarasyonda müzeler birliğinin kurulmasına karar verdi.

Değerler ve prensipler
Deklarasyonun ilk maddesini ‘değerler ve prensipler’ oluşturdu. Bu başlık altında, “Bizler, medeniyetlerin sanat, gelenekler, gastronomi, müzik ve yaşamı zenginleştiren becerilerden müteşekkil olduğunun ve tüm bu özelliklerin barış ve anlayışın geliştirilmesinde hayati öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. İpek Yolu kültürünün en uygun şekilde festivallerle yansıtılabileceğine inanıyoruz ve medeniyetler arasındaki anlayışı geliştirmek için İpek Yolu Belediye Başkanları Forumunun gelecek on senesinde festivallerin öne çıkarılmasının gereğinde hemfikiriz” görüşlerine yer verildi.
İpek Yolu ruhu geleceğe aktarılıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önerisi olan Müzeler Birliği kurulmasına ilişkin karar ise deklarasyonun ikinci maddesinde yer aldı. Bu maddede şu görüşlere yer verildi: “İpek Yolu ruhunu gelecek nesillere aktarmak için İpek Yolu Müzeler Birliği’ni kurmaya karar verdik. Yeniliklerin öğrenilmesine imkan verecek İpek Yolu Müzeler Birliği, Yeni İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu toplantılarının bir parçası haline getirilecektir. Dünya Vatandaşları Örgütü, halka en yüksek faydanın sağlanabilmesi için İpek Yolu Müzeler Birliği ile birlikte çalışacaktır. Tüm şehirler, gelecekteki İpek Yolu Belediye Başkanları Forumuyla eş zamanlı olarak toplanacak İpek Yolu Müzeler Birliği’ne katılmalıdır.”
Etnik veya dini farklılıklar temelinde gerçekleşen şiddet, tehlike ve teröre karşı sağduyu ile karşı koymayı kararlaştıran katılımcılar, deklarasyonda, İpek Yolu bölgesinde insanların karşı karşıya olduğu mevcut acıları hafifletmek amacıyla belediye bütçelerinin asgari yüzde 1’ini şehirlerindeki farklı kültürler arasındaki veya uluslararası sorunları çözmeye odaklı projeleri daha da kuvvetlendirmek için ayırmayı da kararlaştırdı.
Deklarasyonun son maddesini ise bölgede sürdürülebilir bir turizm ekonomisi oluşturulmasına yönelik çalışmaların yapılması oluşturdu.
Foruma katılan belediye başkanları daha sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte restorasyonu tamamlanma aşamasına gelen Muradiye Külliyesi’ni gezdi. Ressam Şefik Bursalı Galerisinin anı duvarına 10. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu plaketi çakan heyet, daha sonra barış dilekleriyle gökyüzüne güvercin uçurdu. Etkinlikler, TKM’deki Türk Dünyası Müzik Topluluğu konseri ile sona erdi.ipek