Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / İCLAL AYDIN BURSALI KADINLARLA BULUŞTU!

İCLAL AYDIN BURSALI KADINLARLA BULUŞTU!

Yıldırım Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sanatçı İclal Aydın’ı konuk etti. Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Yıldırımlıların yoğun ilgi gösterdiği programa katılan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Kadınlarımızla ilgili farkındalık adına yaptığımız tüm çalışmalarda esas amacımız, toplumsal bilinç seviyemizi yükseltmek. Kadın ile erkek arasındaki eşitliği ön plana çıkarmak için öncelikli olarak kendi iç dünyamızda muhasebe yapmamız lazım. Başta kadınlarımız olmak üzere toplumun tüm kesimlerine ayrımcılık yapmadan eşit yaklaşırsak daha mutlu ve huzurlu bir geleceği inşa edebiliriz. ‘Önce insan’ anlayışı içinde, kadın erkek ayrımı, etnik ayrımcılık, bölgecilik, gibi toplumumuz ayrıştıracak tüm yaklaşımları reddediyoruz. Bu tarz ayrımcılıklar bizim kültürümüzde de yoktur. Geleceğimizi üzerine inşa ettiğimiz kadim Osmanlı medeniyeti de asırlar boyunca dünyaya adalet ile hükmederken ayrımcılığı değil, birleştirmeyi, bütünleştirmeyi esas almıştır. Bizler bu mirasın takipçileriyiz” dedi.

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ VURGUSU
Yıldırım Belediyesi olarak hizmet politikalarını engelliler, çocuklar ve kadınların hayatın her alanında yer alması adına geliştirmeye devam ettiklerini vurgulayan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Bizim görevimize bakış açımızdaki en önemli faktör insanları mutlu edebilmektir. Başta çocuklarımızın ve kadınlarımızın hayatın her alanında aktif rol oynayabilmesi için bir dizi projeyi gerçekleştirdik. Kültür turları, ücretsiz kanser taraması, evlilik ve aile okulu, kadın spor merkezleri, hanımeli dostluk projeleri ve kadın üretim kooperatifi ile kadınlarımızın sosyal ve ekonomik yönden gelişimlerine katkı sağlıyoruz” diye konuştu. Kadın-erkek eşitliğini hayata geçirecekleri tüm projelerde gözetmeye devam edeceklerini de belirten Başkan Edebali, “Ünlü bir düşünürün dediği gibi bir toplumun geleceği ile kanaat sahibi olmak istiyorsanız, orada yaşayan kadınların yaşamına bakmanız yeterli. Biz de yerel yönetim olarak şehrimizin kalkınması için kadınlarımızı el üstünde tutmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘GELECEĞE GÜVENLE BAKMALARINI SAĞLIYORUZ’
Yıldırım’ın yeniden inşa sürecinde önemli mesafeler kat ettiklerinin de altını çizen Başkan Edebali, “Projelerimizi bir bir hayata geçirmeye bu sene içinde sürdüreceğiz. 2016 yılı Yıldırım için ‘altın yıl’ olacak. 21 vizyon projemizi 2019’a kadar tamamlama hedefini gerçekleştireceğiz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ifade ettiğimiz gibi, tarihinden ve kültüründen kopmadan modern bir şehri insanlarımızın kullanımına sunacağız” şeklinde konuştu. Kentsel dönüşümde sadece fiziki mekanların yer tutmadığını da aktaran Başkan Edebali, “Şehrimizi inşa ederken önceliğimiz ‘insan’a dokunmak. Modern ve güvenli konutları vatandaşlarımızın kullanımına sunarken aynı zamanda kültürel, sosyal ve ekonomik yönden kadınlarımızın mutlu olmasını, geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacağız. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tekrar kutluyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN EDEBALİ’YE ÖZEL TEŞEKKÜR
Ünlü sanatçı İclal Aydın, Yıldırımlı kadınlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı programında kadın ve erkek arasındaki ilişkileri anlattı. Kadınların toplumdaki yerini dünü ve bugünüyle ele alan İclal Aydın, erkeklerin kadınlara olan bakış açısını mizahi bir dille aktardı. Yıldırımlı kadınların yoğun ilgisinden memnun kalan ünlü sanatçı, ilçenin kültürel anlamda kalkınmasını sağlayan programlara imza atan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye teşekkür etti