Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / HÜDAVENDİGAR PARKINDA SPOR ZAMANI!

HÜDAVENDİGAR PARKINDA SPOR ZAMANI!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin spor vadisi olarak planladığı Hüdavendigar Parkı içerisinden geçen Nilüfer Çayı’ndaki suların tutulması sonucu, başta kano olmak üzere çeşitli spor dalları için gereken su yüzeyi oluşmaya başladı. Son teknoloji plastik şişme savakla birlikte su sporları için gereken 1.5 metrelik seviyenin yakalandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sportif faaliyetlerin birkaç güne kadar başlayacağını açıkladı.

Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe taşıyan modern projelere imzasını atan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hüdavendigar Kent Parkı’nda oluşturulan kano ve su sporları alanında incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın yaşanabilir bir kent olması yolundaki çalışmaları hızla sürdürdüklerini anlatan Başkan Altepe, “Bursa’ya bu dönem kazandırdığımız en önemli eserlerden biri de Hüdavendigar Parkı. Yaklaşık 510 bin metrekare alanıyla Kültürpark’tan daha büyük olan Hüdavendigar Parkı, Bursa’ya ayrı bir güzellik kattı” dedi.

Spor vadisi

Başkan Altepe, her geçen gün yeni tesislerle parkın ve Mihraplı bölgesinin daha da güzelleştiğini vurgulayarak, “Hüdavendigar Parkı, Bursa’nın kalbinde güzel bir etkinlik ve dinlence alanı oldu. Burası aynı zamanda bir spor vadisi şekline dönüştü. Bu parkın daha da güzelleşmesi ve farklı spor dallarına da ev sahipliği yapması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hüdavendigar Parkı’nın içinden geçen, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerini bölen Nilüfer Çayı, yapılan düzenlemelerle kano ve su sporlarının da mekanı olacak” diye konuştu.

Son model teknolojiyle üretildi

Nilüfer Çayı üzerinde, yaklaşık 1000 metre boy ve 45 metre enindeki plastik şişme savakla önemli bir su alanı oluşturulduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Burada suyu tutabilmek için son model, yeni geliştirilen teknolojiyle plastik şişme bir savak üretildi. 1,5 m yüksekliğindeki bu savak üzerindeki su 30 cm’yi buluncaya kadar yani 1,80 metre yüksekliğine kadar dolabiliyor ve bu alan yaklaşık 1000 metreye kadar suyu tutabiliyor. Artık burada kano gibi sportif etkinliklerle geziler yapılabilecek ve görsel olarak da bölgeye değer katmış olacak” şeklinde konuştu.

Savağın belli seviyenin üzerinde su geldiğinde otomatik olarak çöküp suyun akışına izin verdiğini de söyleyen Başkan Altepe, “Bu sayede bölgede su taşkınının olması da önlenmiş oluyor” ifadelerini kullandı. 20574_FHY_9906_201510181259