Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / HAVUZLARDA BÜYÜK TEHLİKEYE DİKKAT!

HAVUZLARDA BÜYÜK TEHLİKEYE DİKKAT!

Yaz aylarıyla birlikte gelen sıcaklardan kurtulmak için herkes havuzlara, sahil kenarlarına akın ediyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte havuz ve deniz mevsiminin başladığını anlatan Op. Dr. Şeyda Atabay, bu dönemlerde göz enfeksiyonlarına sıkça rastlandığını belirtti. Aşırı nem ve yüksek sıcaklıklar nedeniyle mikropların, hastalığın salgın haline gelmesine sebep olduğunu dile getiren Op. Dr. Atabay, “Gözde enfeksiyona neden olan bakteri ve virüsler gözde kızarıklık ve batma sorunlara neden olmaktadır. Bu enfeksiyon etkenleri özellikle çok bulaşıcıdır” ifadelerini kaydetti.

Enfeksiyon taşıyanlar havuzlara girmeyin

Özellikle otel ve toplu kullanım alanlarındaki havuzların büyük risk taşıdığını belirten Op. Dr. Şeyda Atabay, “Gözde ciddi enfeksiyon ve keratit problemlerine kadar neden olabilen salgın enfeksiyon etkeni, adenoviral enfeksiyonu olarak adlandırdığımız virüslerin neden olduğu göz problemleridir. Bu virüsü taşıyan kişilerin göz ve solunum yollarındaki salgıları bulaşmaya ve hastalığın yayılmasına sebep olmaktadır. Adenoviral konjontivit rastladığımız hastalarımıza özellikle ellerini gözlerine değdirmemeleri, kalabalık ortamlara girmemeleri, havuz gibi toplu kullanım alanlarını kullanmamaları gerektiği konularında uyarılarda bulunmaktayız” dedi.

Havuz gözlüğü takın

Hastalığın bulgularının gözde kızarıklık, batma, sulanma, kaşınma, sonrasında çapaklanma ve kulak önündeki lenf bezlerinin şişmesi olarak gözlendiğini anlatan Op. Dr. Şeyda Atabay, şunları söyledi:

“Tedavisinde öncelikle salgını engellemek amacıyla hastaya önerilerde bulunmak gereklidir ve rahatlatıcı üzerine eklenen bakteriyel enfeksiyonlarına yönelik tedaviler planlanmalıdır. Bu hastalıklardan korunmak için önlemler alınabilir. Bunlardan göz kızarıklığı, çapaklanması olan kişilerle yakın temasta bulunmamak en önemlisidir. Toplu kullanım alanlarındaki havuzlar kullanılacaksa mutlaka havuz gözlüğü takılmalı. Havuzda su içinde gözler açılmamalı. Lens kullanıyorsa kesinlikle lens ile havuza girilmemelidir. En küçük bir göz probleminde ise en yakın göz hastalıkları doktoruna muayene olunmalıdır.”