Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / GEZİ FİNANSÖRÜNDEN TÜRKİYE’YE DESTEK!

GEZİ FİNANSÖRÜNDEN TÜRKİYE’YE DESTEK!

George Soros Suriyeli mültecilere ilişkin çözüm önerisini Türk yetkililerle de paylaştı. Dünyanın şu anda bir panik içinde olduğunu söyleyen Soros “Sinemada yangın çıktı ve çıkış işareti görülmüyor. Feci bir durum. Krizin farkına varılmalı ve Türkiye’nin haklı istekleri karşılanmalı” dedi.

Dünyanın en ünlü spekülatörü ve Açık Toplum Vakıfları’nın kurucusu George Soros’un gözü Suriyeli mültecilerde. Soros şu anda yaşananları ‘sinemada yangın çıkması’ gibi nitelendiriyor ve ‘çıkış işareti görülmediği için durumun çok feci olduğuna işaret ediyor.

Soros “Gerçek bir kriz bunun farkına varılmalı. Avrupa Birliği’ni tahrip edebilecek bir süreç yaşanıyor” diyerek Avrupalı liderlere ve Birleşmiş Milletler’e (BM) sunduğu çözüm için ‘6 adım’ önerisi Türkiye’de de tartışmaya açtı. Önceki gün Türk yetkililerle de görüşen Soros’un hesaplarına göre tek bir mültecinin maliyeti 5 bin Euro. Yıllık maliyet ise 11 milyar Euro’ya varıyor ve Soros’a göre hiç bir ülkenin hesapları bu rakamlara yanaşmıyor. Türkiye’nin ise 2.5 milyona yaklaşan mülteci evsahipliğinden üstlendiği maliyetlerin karşılanması gerektiğini vurgulayan Soros bunu üstlenmesi gerekenin de AB olduğunu belirtiyor.

Soros bu durumu şöyle açıklıyor: “Türkiye’nin çıkarı ne olacak? Üstlendiği maliyetler telafi edilmeli. Ve maliyetler geçmişte olduğundan çok daha fazla artacak. Türkiye ile AB’nin yakınlaşmaya ihtiyacı var. Bir süre önce Türkiye Rusya ilişkileri çok yakındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’i rol model olarak kabul ediyordu. Ancak bu ilişkiyi Rusya’nın Suriye’ye müdahalesi bozdu. Rusya büyük Katherina dönemine döndü. Bu Ortodoks Hristiyanların çıkarlarını savunmak yani haçlı seferlerini başlatan zihniyettir. Rusya kendi geleneksel modeline döndü. Ve Erdoğan’ın amaçları arasında mutabakat mümkün değil. AB de Türkiye’de birbirine muhtaç.
hSSy7_1447060711_2586Kaynak : Hürriyet