Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / FİNANS BANK’TA FLAŞ GELİŞME

FİNANS BANK’TA FLAŞ GELİŞME

Yunanistan merkezli National Bank of Greece, iki kaynağın verdiği bilgiye göre 3.4 milyar euro defter değeri olan Finansbank’ın satışı için nihai teklifleri ay sonuna kadar alacak. Yunanistan’ın en büyük bankası olan NBG, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) stres testlerinde belirlenen sermaye açığını kapatmak için Finansbank’ı satacağını geçen hafta açıklamıştı.

NBG yatırımcılara yaptığı sunumda Finansbank’ın gerçek defter değerini 3.4 milyar euro olarak açıklamış, ancak ne fiyata satmayı düşündüğünü belirtmemişti. Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Finansbank için iki potansiyel teklif geldiğini ve nihai teklifin ay sonuna kadar verilmesi gerektiğini belirtti.

Satışın yıl sonundan önce tamamlanması ise beklenmiyor. Reuters’a bilgi veren kaynaklar Finansbank’a ilgi duyan bankalar arasında Qatar National Bank , Garanti Bankası ve Fibabanka’nın bulunduğunu belirtmişlerdi. NBG’nin stres testindeki “kötü senaryo”ya göre 4.6 milyar euro sermaye açığı bulunuyor. NBG’nin danışmanlığını Goldman Sachs ve Morgan Stanley yürütüyor.1150838_620x410