Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / EMANETLERE 600 YIL SONRA ULAŞILDI!

EMANETLERE 600 YIL SONRA ULAŞILDI!

Onlar, bundan 600 yıl önce Yıldırım Beyazıt’ın Balkan fetihleriyle Karaman’dan yollara düşerek bugünkü Makedonya’nın doğu bölgelerine yerleştiler. Bugün sayıları 10 binin üzerinde olan Yörükler, dillerini de kültürlerini de koruyor. Başta altyapı olmak üzere birçok sorunla yüz yüze kalan Yörük Türklerine yardım elini ise Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı uzatıyor. Bölgede 100 yıldır süren su sıkıntısına çare olan TİKA, tarım ve eğitim alanında da bölgede kalıcı projelere imza atıyor.
Balkan coğrafyasının önemli ülkelerinden Makedonya’nın 2 milyonluk nüfusunun yüzde 4’ünü Türkler oluşturuyor. Bölgede yaşayan 30 bin Türk’ün en az 10 bini Yörük Türkü. Plaçkovica Dağları’nın eteklerinde yaşayan Yörükler, 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan coğrafyasını fethinin ardından, Makedonya’nın doğu bölgelerindeki dağlık kesimlerine Karaman’dan getirilerek iskan edildi. Ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde Anadolu lehçesine yakın Türkçe konuşuluyor. Yörükler, aradan geçen 600 yıla rağmen eski geleneklerini ve yaşam tarzlarını devam ettiriyorlar. Zengin folklorik özellikleri, giyim kuşam tarzları ve kendine özgü yaşam biçimleriyle yaşayan Yörük Türkleri, geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlamaya çalışıyor.
TİKA Yörük Türklerine sahip çıkıyor
Başta altyapı olmak üzere, eğitim ve sosyo ekonomik sorunlar, bölge halkının farklı alanlarda sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor. Sağlık sorunları, üretim darlığı, sosyal sorunlar ve göç bunlar arasında yer alıyor. Mevcut olan sorunların giderilmesi ve bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek sıkıntıların önlenmesi amacıyla TİKA tarafından kırsal ve az gelişmiş bölgelerin kalkınmasına yönelik arıcılık, meyvecilik ve seracılık yetiştiriciliği, eğitime destek ve alt yapı projeleri gerçekleştiriliyor.i_bayezidin_emanetlerine_600_yil_sonra_ulasildi_1445748619_5062