Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / EKONOMİ SEÇİMİ KUTLADI ADETA!

EKONOMİ SEÇİMİ KUTLADI ADETA!

1 Kasım seçim sonuçlarının AK Parti’nin tek başına iktidarına işaret etmesinin ardından Dolar güne yaklaşık 2,5 ayın en düşük seviyelerinde başlarken TL’deki iyimserliğin tahvil/bono getirilerine de düşüş olarak yansıması bekleniyor.

Cuma günkü kapanışta satış fiyatı 2,9151 TL olan Dolar dün akşam Asya işlemlerinde 2,81 TL seviyesine kadar geriledi.

Türk Lirası dolar karşısında yüzde 4,7 ile 2008’den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirerek, TSİ 09:21’de 2,78 seviyesine indi. TL seçimlerin sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından yüzde 3,1 kadar yükseldi.

Son kapanışta 3,2094 TL’den satılan Euro ise 3,09 TL altına gevşedi.

Saat 11:11 itibariyle Dolar 2,81 TL ve Euro 3,10 TL’den alıcı buluyor.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

1 Kasım seçimlerinde resmi olmayan sonuçlar AK Parti’nin tek başına iktidarına işaret ederken üçüncü seçim olasılığının ortadan kalkması TL’nin dolar karşısında sert yükselmesine ve borsada ralliye yol açtı.

SEÇİM SONUÇLARININ PİYASAYA ETKİSİ SEÇİM SONUÇLARININ PİYASAYA ETKİSİ

Bir bankanın döviz masası müdürü; “Bundan sonra ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve ilk icraatların nasıl olacağına odaklanacağız. Bir süre daha bu iyimserlik devam edecektir. Ardından küresel piyasalara daha paralel bir seyir görebiliriz” dedi.

DOLAR ASYA PİYASALARINDA ÇAKILDI! DOLAR ASYA PİYASALARINDA ÇAKILDI!

BORSA İSTANBULDA ‘SİYASİ İSTİKRAR’ RALLİSİ

Borsa İstanbul 100 Endeksi ( BIST 100) güne yüzde 5,35’lik primle başlayarak 83 bin 653 puandan açıldı. BIST 100 açılışta 83 bin 653 ile 14 Temmuz’dan bu yana en yüksek gün içi puanına ulaştı. 2008’den bu yana en hızlı kazanç sağlanmış oldu.

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ…

TAHVİL FAİZİ TEK RAKAMA GERİLEDİ

2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi açılışta 58 baz puan düşerek yüzde 9,6’ya indi. 10 yıl vadeli Türkiye tahvillerinin faizi 44 baz puan düşüşle yüzde 9.33’e geriledi.

Bir bankanın bono masası işlemcisi, “TL’deki iyimserlik bono piyasasına da aynen yansıyacaktır. Tüm vadelerde getirilerin tek haneye inmesini bekliyoruz” dedi.

ORTA VADEDE SORU İŞARETLERİ SÜREBİLİR

Ancak piyasada orta vadede hem siyaset hem de küresel piyasaların TL ve TL cinsi varlıklar üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kalkmayacağı endişeleri de devam ediyor. Morgan Stanley seçim öncesi yayımladığı araştırma notunda 1 Kasım seçimleri ardından Türkiye’den U dönüşü beklemenin gerçekçi olmadığına dikkat çekmişti.

‘PİYASALAR ÇOK İYİ BİR YIL GEÇİRECEKTİR’

Renaissance Capital Türkiye Araştırma Direktörü Michael Harris seçim sonucunda piyasaları değerlendirdi. Harris: “Bazı politikalar yatırımcı dostu değildi. Evet şu an AK Parti karar verecek. Referandum olacak mı, Türkiye biraz daha ileri mi gidecek. Piyasalar çok iyi bir yıl geçirebilir. Piyasalarda başlangıç noktası için insanlar Türkiye’yi seviyor. Hareket mantıklı. İhracat güçlüydü ancak para birimi zayıftı. Her şey algıyla ilgili. Elbette basit bir politika seçimiyle olacaktır. Sürekli seçime gidilmesi olmazdı. Belki riskli bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin nasıl hareket edeceğine bakmamız gerekiyor. Her gün yüzde 5 artış olmaz ama insanlar pozisyonlarını arttırmak isteyecek. AK Parti bu şekilde devam ederse tekrar piyasaları kazanabilir” dedi.borsa