Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / DOLAR NE KADAR OLDU!

DOLAR NE KADAR OLDU!

1 Kasım seçim sonuçlarının AK Parti’nin tek başına iktidarına işaret etmesinin ardından Dolar güne yaklaşık 2,5 ayın en düşük seviyelerinde başladı.

Cuma günkü kapanışta satış fiyatı 2,9151 TL olan Dolar dün akşam seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla Asya işlemlerinde sert düştü. Dolar yurtiçinde yeni haftaya sert düşüşle başladı.

İL İL SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

DOLAR ASYA PİYASALARINDA ÇAKILDI! DOLAR ASYA PİYASALARINDA ÇAKILDI!

7 YILIN EN SERT HAREKETİ

Türk Lirası dolar karşısında yüzde 4,7 ile 2008’den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirerek gün içinde 2,7583 TL seviyesine kadar indi.

Son kapanışta 3,2094 TL’den satılan Euro ise 3,09 TL altına gevşedi.

Saat 17:00 itibariyle Dolar 2,80 TL ve Euro 3,09 TL’den alıcı buluyor.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

Bir bankanın döviz masası müdürü; “Bundan sonra ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve ilk icraatların nasıl olacağına odaklanacağız. Bir süre daha bu iyimserlik devam edecektir. Ardından küresel piyasalara daha paralel bir seyir görebiliriz” dedi.

“Türkiye’nin beş yıllık borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti genel seçimlerin tek parti iktidarı ile sonuçlanmasının ardından aylar süren belirsizliğin sona ermesine bağlı olarak keskin şekilde geriledi. Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) Markit verilerine göre Cuma günü kapanışa göre 24 baz puan düşüşle 229 baz puana inerek Temmuz sonundan bu yana en düşük seviyeyi gördü.”

BORSA İSTANBUL 3,5 AYIN ZİRVESİNE YÜKSELDİ

Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) bankacılık sektörünün yüzde 8 üzerindeki yükselişi öncülüğünde ilk seansta 83.995,52 puana kadar yükseldi. Endeks ilk seansı yüzde 5,61 değer kazanarak 83,860,50 puandan tamamladı.

BIST 100 Endeksi güne yüzde 5,35’lik primle 83 bin 653 puandan başladı. Endeks açılışta 14 Temmuz’dan bu yana en yüksek gün içi puanına ulaşırken bu yükselişle ayrıca 2008’den bu yana en hızlı kazanç sağlanmış oldu.

SEÇİM SONUÇLARININ PİYASAYA ETKİSİ SEÇİM SONUÇLARININ PİYASAYA ETKİSİ

BIST 100 Endeksi gün içinde en yüksek 84 bin 354 puanı görürken haftanın ilk işlem gününü yüzde 5.4’lük artışla 83.693 puandan tamamladı.

SEÇİM RALLİSİ BU HİSSELERE YARAMADI SEÇİM RALLİSİ BU HİSSELERE YARAMADI

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

TAHVİL FAİZİ TEK RAKAMA GERİLEDİ

2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi açılışta 58 baz puan düşerek yüzde 9,6’ya indi. 10 yıl vadeli Türkiye tahvillerinin faizi 44 baz puan düşüşle yüzde 9,33’e geriledi.

Bir bankanın bono masası işlemcisi, “TL’deki iyimserlik bono piyasasına da aynen yansıyacaktır. Tüm vadelerde getirilerin tek haneye inmesini bekliyoruz” dedi.

ALTIN 4 HAFTANIN DÜŞÜĞÜNDE ALTIN 4 HAFTANIN DÜŞÜĞÜNDE

ORTA VADEDE SORU İŞARETLERİ SÜREBİLİR

Ancak piyasada orta vadede hem siyaset hem de küresel piyasaların TL ve TL cinsi varlıklar üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kalkmayacağı endişeleri de devam ediyor. Morgan Stanley seçim öncesi yayımladığı araştırma notunda 1 Kasım seçimleri ardından Türkiye’den U dönüşü beklemenin gerçekçi olmadığına dikkat çekmişti.

‘PİYASALAR ÇOK İYİ BİR YIL GEÇİRECEKTİR’

Renaissance Capital Türkiye Araştırma Direktörü Michael Harris; “Piyasalar çok iyi bir yıl geçirebilir. Piyasalarda başlangıç noktası için insanlar Türkiye’yi seviyor. Hareket mantıklı. Türkiye’nin nasıl hareket edeceğine bakmamız gerekiyor. Her gün yüzde 5 artış olmaz ama insanlar pozisyonlarını arttırmak isteyecek. AK Parti bu şekilde devam ederse tekrar piyasaları kazanabilir” dedi.borsa