Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / CUMHURBAŞKANI’NA ANADOLU ASLANI HEDİYESİ!

CUMHURBAŞKANI’NA ANADOLU ASLANI HEDİYESİ!

Güçlü fiziki yapısıyla köpek ırkları arasında dikkati çeken ve “Anadolu Aslanı” olarak da isimlendirilen Malaklılara ilgi son zamanlarda önemli derecede arttı.

Yurtiçi ve yurtdışından birçok hayvanseverden yoğun talep gören köpeklerin dünyaya gelen yavruları da kısa sürede alıcı buluyor.

Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği (AKMİD) Başkanı Muammer Tıpırdamaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malaklıların sadece Aksaray yöresinde yetişen ve görünüşü ile aslanı andıran köpekler olduklarını söyledi.

Malaklıların çoban köpeği olduğunu aktaran Tıpırdamaz, “Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde geçen ‘Anadolu da ben bir aslan gördüm’ dediği köpekler bu köpeklerdir. Bu köpekler, sahiplerine çok sadıktır. Ayrıca Malaklı’nın yetiştirilme şekli de çok önemli. İnsan görmeden yetiştiriliyorsa, insanlara karşı sert ve agresif olur. Daha çok çoban köpeği özelliği gösterir. Malaklılar, bu yüzden çok değerlidir” diye konuştu.

– Yavrular 2 bin ile 5 bin lira arasında alıcı buluyor

Malaklıların şöhretinin son zamanlarda önemli derecede arttığını ifade eden Tıpırdamaz, özellikle yavru köpeklere talebin çok fazla olduğunu belirtti.8cD4j_1441455347_7667