Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / BURSA’NIN SESSİZ KATİLİ

BURSA’NIN SESSİZ KATİLİ

Gece yatmadan önce sobanın söndürülmesi gerektiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, lodoslu havalarda soba kullanılmaması gerektiği söyledi.Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, ‘Sessiz katil’ diye adlandırılan ve Türkiye’de her yıl onlarca kişinin ölümüne sebebiyet veren karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu. Karbonmonoksitin öldürme potansiyeli olan; renksiz, kokusuz, tatsız, fark edilmesi zor bir gaz olduğunu dile getiren Dr. Akan, “Bu özelliklerinden ötürü sessiz katil adını almıştır. Her yıl onlarca insanın ölümüne, kalıcı hasarlara ve sakatlıklara neden olmaktadır. İnsanlar zehirlendiğinin farkına bile varmadan bir daha uyanamayacakları bir uykuya dalmaktadırlar.” şeklinde konuştu.
Karbonmonoksit zehirlenmelerinin kışın insanların ısınmak için karbon içeren tipte yakıtlar kullandıkları için en yüksek seviyesine ulaştığını ifade eden Dr. Akan, “Karbonmonoksit solunduğunda kandaki oksijenin yerini almaktadır. Bunun sonucu hücreler ölmekte, oksijen açlığı ortaya çıkmaktadır. Bu durum; kalp, beyin gibi hayati organlara oksijen gitmesini azalmakta, bu organların zarar görmesine, işlevini yerine getirememesine neden olmaktadır. Gazın yüksek düzeyde alınması birkaç dakika içinde ölüme neden olmaktadır” dedi.
Dirsek Kullanmayın
Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Akan, “Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır, böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Soba aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Sobalı odada kesinlikle yatılmamalıdır. Ancak zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunarak sobalı odada yatılabilir. Soba kurarken fazla dirsek kullanımından kaçınılmalıdır. Zorunlu olmadıkça dirsek kullanılmamalıdır” diye konuştu.599434-bursa-nin-sessiz-katiline-dikkat-5629f34aef602
Sağlık Kuruluşlarını Arayın
Karbonmonoksit zehirlenmesinin çeşitli belirtileri olduğunu vurgulayan Dr. Akan “Genel olarak oksijen yetersizliği nedeniyle deride kırmızılaşma, kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, rehavet çökmesi, göğüs ağrısı, bilinç kaybı görülmesi şeklindedir. Ailenizde benzer belirtiler olduğu takdirde acilen sağlık kuruluşlarından yardım isteyiniz” ifadelerini kullandı.