Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / BURSA’DA DEPREM!

BURSA’DA DEPREM!

Bursa’nın İznik ilçesinde dün akşam saatlerinde meydana gelen 1.7 şiddetindeki deprem vatandaşları tedirgin etti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin İznik Gölü merkezli 1.7 şiddetinde olduğu açıklandı.

Depremin gölün 16 kilometre altında meydana geldiği öğrenildi. 4 yıl önce Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuarı Araştırma Görevlisi Doç. Dr. Hakan Kutoğlu, Bursa’da daha evvel 7.1 büyüklüğünde deprem olduğunu ve tekrar böyle bir deprem olma ihtimali bulunduğunu söylemişti. Kutoğlu, yine o yıl ki açıklamasında, “İznik kolunun denize daldığı Gemlik bölgesinde de dikkate alınması gereken bir hareketlilik tespit ettik. Bu elde edilen sonuçlar gösteriyor ki, Marmara Bölgesi’nde deprem dediğimiz zaman deprem sadece Kuzey Anadolu’nun Kuzey kolunda değil, Güney kollarında da meydana gelebilir. Bu sonuçlar bunu gösteriyor. Dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü İznik kolu üzerinde en son deprem 1034 yılında gerçekleşmiş” demişti.

İznik merkezli depremin en son 981 yıl önce meydana gelmiş olması ve fay hattının burada olması, uyuyan dev harekete mi geçiyor sorusunu akla getirdi.