Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / BU ORGANİZE SANAYİİ’DE YER YOK!

BU ORGANİZE SANAYİİ’DE YER YOK!

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, 3 etapta 269 firmanın faaliyet gösterdiği bölgede, yeni firmalar için yer kalmadığını söyledi. AOSB Başkanı Bahar, Antalya sanayisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
öncelik osb’lilerde

Bahar, AOSB’de yeni firmalar için yer kalmadığını dile getirerek, “3 bölgede yeni firmalara yer yok şu anda. 4 ve 5’nci parseller için çalışıyoruz. Yaklaşık 100 hektar daha bünyeye kazandırmak için çalışıyoruz. Şu anda yeni alan için 220 firmadan yer talebi var” diye konuştu. Yeni parsellerde önceliği Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve yeni yer talebinde bulunan firmalara vereceklerini anlatan Bahar, “Biz önce kendi sanayicimize bakıyoruz, bizim öncelikle kendi içimizdeki sanayiciyi korumak çok daha önemli ve değerli” ifadesini kullandı.

‘EN ÇEVRECİ SANAYİYİZ’

Türkiye’nin en çevreci ve yeşil organize sanayi bölgesi olan AOSB’nin aynı zamanda en ucuz elektriği, doğalgazı ve suyu kullandığını anlatan Bahar, bölgede 15 megavatlık (MW) güneş enerjisi tahsislerinin bulunduğunu kaydetti. Bahar, bunun 12 megavatının sanayiciye tahsis edildiğini, 3 megavatı ile kurulacak güneş enerjisi santrali ile AOSB Müdürlüğü’nün kullandığı enerjiyi bedavaya getirmek istediklerini dile getirerek, “AOSB Müdürlüğünün su terfi merkezinde, çamur kurutma merkezinde kullandığı enerjiyi kuracağımız GES’ten elde etmek istiyoruz” dedi.

Tornacı kapışması

Sanayinin tüm alanlarında sıkıntı olan nitelikli ara eleman ihtiyacı sıkıntısını Antalyalı sanayicinin de yaşadığını belirten AOSB Başkanı Ali Bahar, bu sıkıntıyı eğitimle çözmeye çalıştıklarını kaydetti. Bahar, “Organize sanayide bir tornacı için iki sanayicinin kapıştığını biliyorum. İkisi birbirine küstü. Biz bunun üzerine tornacı eğitimi verdik. Şimdi tornacı ihtiyacı kalmadı” diye konuştu.

Antalya büyüyor

Antalya sanayisini ABD’de Las Vegas ve Nevada örneğinde olduğu gibi oluşturmak istediklerini anlatan Ali Bahar, Ar-Ge’ye önem verdiklerini kaydetti. Bahar, Antalya sanayisinin hızla büyüdüğünü, tanıtım için 5 dilde film hazırladıklarını belirterek 1 milyar insana ulaşmak istediklerini vurguladı.