Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / BİST UÇUŞA GEÇTİ!

BİST UÇUŞA GEÇTİ!

Geçen hafta yüzde 11’i aşan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi bugün Hazine ihalelerinin ardından yüzde 10.60 civarında işlem görüyor. ABD tahvil faizlerindeki gerilemenin de gelişmekte olan ülkeleri desteklediğini belirten Ökte, “10 yıllık ABD tahvil faizi yüzde 2’nin altında. Carry iştahından söz etmek için çok erken ancak gelişmekte olan ülkelere dört gündür para girişleri var” dedi ve ekledi: “Çin’den yine kötü bir sürpriz gelmezse (para girişlerinin) devam edebileceğini düşünen taraftayım. 10 yıllık gösterge tahvilde 10.25-10.30 bandını test edeceğimizi düşünüyorum. Bu da bankacılık endeksinde kısa vadede bir yüzde 3-4 yukarı hareket anlamına gelir.”

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

DOLARDA DÜŞÜŞ SINIRLI

Cuma günü ABD verisi öncesinde 3.0250 TL’den işlem gören dolar, bu sabah 2.99 TL’nin altına indi. Ancak yerli yatırımcıların talebiyle dolar yeniden 2.9950 TL seviyelerine yükseldi.

Bir bankanın döviz masası müdürü, TL’nin kurumsal döviz talebi nedeniyle negatif ayrıştığını söyleyerek, “Kurun düşmesiyle müşteri talebi geliyor. Ancak şu da var ki global olarak gelişmekte olan para birimleri dolar karşısında değer kazansa da TL kendi hikayeleri yüzünden geride kalıyor. Fed’in faiz artırımı 2016’ya sarkabilir, kısa vadede piyasa pozitif olmak isteyecektir. Dolayısıyla dolar/TL’de aşağıda biraz daha yer var ancak seçimler öncesinde 2.9500 ve altında çok kalacağımızı zannetmiyorum” dedi.