Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / ALIŞVERİŞTE ÖZ ÇEKİM MODASI!

ALIŞVERİŞTE ÖZ ÇEKİM MODASI!

Akıllı telefonlarla birlikte tüm dünyayı saran “selfie” çılgınlığı, son olarak alışveriş tutkunlarının da hizmetine girmeye hazırlanıyor.

Amazon’un, “selfie ile ödeme” yapmalarına imkan verecek özelliğin patentini almak için başvuru yaptığı bildiriliyor.

Online alışveriş devi Amazon, kendisinden alışveriş yapmak isteyenlere yeni bir ödeme aracı sunmak için hazırlık yapıyor. Nitekim Amazon’un, kullanıcılarının selfie çekerek ödeme yapmalarına imkan veren özelliği devreye sokmak için patent başvurusunda bulunduğu haberveriliyor. Bu yöntemin, internet üzerinden alışverişlerde kullanıcı açısından daha güvenli olacağını savunurken, şifrelerin çalınma riski taşıdığını, ancak bu yöntemin kişiye özel bir ödeme standardı sunacağ3ını ve hırsızlıkların azalacağını iddia ediyor.

Zamanı belirsiz

“Selfie ile öde” (Pay by Selfie) diye nitelenen teknolojiyle, kullanıcının, Amazon’dan satın aldığı ürünü için ödeme işlemini selfie çekerek yapması öngörülüyor. Sistem, kullanıcının yüzünü tarayacak ve bilgileri doğrulayacak. Bununla birlikte güvenliğin daha da artırılması için kullanıcıdan her defasında başka bir yüz hareketi yapması da istenecek. Sistemin ne zaman kullanıma gireceği ise şimdilik belirsiz. Ancak Çinli online alışveriş devi Alibaba’nın da benzer bir sistem için çalıştığı biliniyor.

MasterCard da, geçen yıl yüz tanıma konusunda testlere başlamıştı. Bu sistemle, kart sahipleri, selfie çekerek ya da kamerada göz kırparak ödeme onayı verebilecek. Amerikan ordusunda da asker ve ailelerinin benzer bir sistemi kullanmaya başladığı kaydediliyor.

Kaynak : Milliyet