Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ALERJİ TESTLERİ MASUM DEĞİL!

ALERJİ TESTLERİ MASUM DEĞİL!

Namık Kemal Üniversitesi, (NKÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kulaç, yaptığı açıklamada, soğuk havalarda ciltte kuruluk ve pul pul dökülmeler görüldüğü gibi insanlardaki mevcut deri hastalıklarının da artabileceğini belirtti.
Türkiye’de en çok görülen egzamanın ciltte çeşitli nedenlere bağlı oluşan kaşıntılı kızarıklıklar, yaralar ya da kabuklu yaralar olarak ortaya çıkan bir grup hastalık olduğunu anlatan Prof. Dr. Kulaç, deri hastalıklarının, genelde insanın yaşam kalitesini bozduğunu, huzursuz ettiğini ve bazı hastalıklarda uyku düzeninde bozuklukların yaşanmasına neden olduğunu vurguladı.
Deri hastalıklarına yönelik alerji testlerinin mutlaka bir dermatoloji uzmanına danıştıktan sonra yapılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kulaç,”Alerji testinin kendine göre sıkıntıları var. Hastanın, belki hayatında hiç görmeyeceği birtakım allerjenleri cildine enjekte ediyoruz. O yüzden alerji testi yapılırken dikkatli davranmak gerekiyor.
Hastalarımızın dermatoloji uzmanlarının dışındaki görüşleri ciddiye almamaları önemli. Gereksiz yere kendilerini test yapıp da sıkıntıya sokmasınlar. Test de masum bir şey değil. Gizli bir astımı vardır onu tetikleyebilir” dedi.
Türkiye’de uyguladıkları alerji testlerinin çoğunun Avrupa kaynaklı olduğunu aktaran Prof. Dr. Kulaç, bu testlerin Türkiye’ye göre değil o bölgedeki alerjinlere karşı hazırlandığını hatırlattı.
“İlaç testleri oldukça riskli testlerdir”

Alerji testi konusunda mekanizmalar belli olduğunu, bu nedenle testin neden gerekli ya da gereksiz olduğunun hastaya mutlaka anlatılması gerektiğini ifade eden Kulaç, konuşmasına şöyle devam etti.
”Her alerjisi olana ezbere test yapılması uygun değildir. İlaç testleri oldukça riskli testlerdir. Bunlarla da ilgili bize çok talep geliyor. ‘Benim şu ilaca alerjim var. Test yapalım’. Aslında ilaç alerjisi, zaten testle saptanma oranı çok düşük. Bildiğimiz türden bir alerji değil ve farklı mekanizmalarla oluyor. Penisilin alerjisi dışında neredeyse böyle iğne batırma şeklinde ya da kolda deri üzerinde yapılan ilaç testi çok sınırlı sayıda yapılıyor. Yapılsa bile çok özel ortamlarda yapılıyor. Test yaparken şiddetli reaksiyonlara karşı hastanede yatırılarak yapılıyor. Penisilin testinin de rastgele eczane ya da benzeri yerlerde yapılmaması gerekiyor. Bu test sırasında da ciddi alerjik reaksiyon olabilir.”
Kaynak : AA