Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / 150 KİLODAN 80 KİLOYA DÜŞTÜ!

150 KİLODAN 80 KİLOYA DÜŞTÜ!

Sağlık problemleri sebebiyle kullandığı kortizonlu ilaçlar sonucunda kilo almaya başlayan ve 37 yaşında 150 kiloya ulaşan Lale Çandır (38), obeziteden kurtulmak için tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi.
Yaklaşık 1 yıl önce Yalova’da yaşarken yaptığı araştırmalar sonucunda Doç.Dr. Serdar Kaçar’a ulaşan Çandır, ameliyat için İzmir’e geldi. Başarılı bir operasyon sonrasında kilo vermeye başlayan Çandır, 1 yılda 70 kilo vererek, 80 kiloya inmeyi başardı. Ameliyat sonrasındaki süreçte kilo verirken spor da yaptığını anlatan Çandır, “Ameliyat sonrasındaki süreci yeni bir hayat olarak görüyorum. Her şey değişti ve hayata yeniden başladım” diye konuştu.
Bir yıl önce 150 kilo olan Çandır, 64 beden giymek zorunda olduğu için üzerine giyecek kıyafet bulmakta zorlanıyordu. Kendi zevkine göre giyecek bulamadığını belirten Çandır, zaman içerisinde, zorunluluktan kendi elbiselerini kendi dikmeye başladı. Çaresizlikten dolayı dikiş öğrendiğini söyleyen Çandır, “Obezite bana sadece meslek kazandırdı. Onun sayesinde terzi oldum diyebilirim. Ancak bugün istediğim bir mağazaya gidip, zevkime göre bir elbise seçmenin mutluluğu tarif edilemez. Uzun yıllar mini etek ve topuklu ayakkabı giyememiştim. Bot, çizme giyemiyordum. Şimdi etek de giyiyorum, çizme de. Bunlar bir kadın için tarif edilemez mutluluk” diye konuştu.
Uyku apnesinden dolayı gözetim altında uyudu

Obezite problemi olduğu zamanlarda, obezitenin beraberinde getirdiği karaciğer yağlanması ve şeker gibi hastalıkların da çıktığını anlatan Çandır, “Şeker yüzünden insülin iğnelerine başlamıştım. En önemlisi de uyku apnesi rahatsızlığım vardı. Ailem, geceleri ben uyurken bebek gibi başımda beklerdi. Gözetim altında uyuyabiliyordum. Bana bir şey olsa, düşüp bir yerimi kırsam beni kimse taşıyamazdı. Şimdi bu endişelerim de yok” ifadelerini kullandı.
Mesleğimi yapamıyordum

Tiyatro ile hem oyuncu hem yönetmen olarak ilgilenen Çandır, sözlerine şöyle devam etti: “Bir süre sonra kilom yüzünden sahneye çıkmak istemedim. Aşırı kilo hareketlerim kısıtlıyordu. İnsanların bakışlarından da rahatsız oluyordum. Açıkçası kilo tüm hayatımı yönetmeye başlamıştı. Psikolojik problem yaşıyordum. Mecbur kalmadıkça evden çıkmak istemiyordum. Ameliyat kararımdan dolayı çok mutluyum. Şimdi dilediğimce yaşıyorum.