Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / Bugün çalışan anneye 300 euro destek için başvuru günü!

Bugün çalışan anneye 300 euro destek için başvuru günü!

SGK’nın AB destekli, 0-24 aylık çocuk sahibi annelere 36 aya kadar aylık 300 euro hibe destek sağlayacağı projeye başvurular bugün başlıyor. Üç pilot ilde uygulanacak programdan toplam 5 bin anne yararlanacak.

Bursa, Antalya ve İzmir’deki anneler için çok önemli bir proje hayata geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen ve finansmanı Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından sağlanan proje kapsamında başvuran ve gerekli şartları sağlayan 5 bin yeni anneye aylık 300 euro ödenecek. Destekten yararlanabilmek için 0 – 24 aylık arası çocuk sahibi olan annelerden; İlk kez çalışmaya başlayacak, işine geri dönecek veya kayıtsız çalıştırdığı çocuk bakıcısını kayıtlı hale getireceklere 24 aya kadar 300 euro, Çocuğuna tek başına bakan, engelli çocuğu olan ve sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıranlara 24 aya kadar 390 euro destek verilecek. Destek için annelerin tam zamanlı olarak bir işveren yanında çalışıyor olmaları gerekiyor. Anneler, başvuruyu bugün saat 10.00’dan itibaren www.sgk.gov.tr adresinden yapabilirler. Ön kayıtlarda kesin kayıt randevusu verilecek.

PROGRAMDA SINIR 5 BİN KİŞİ
Başvuru için sınır 5 bin kişi. SGK anneleri düzenli aralıklarla evde kontrol edecek. Bakıcının mazeretsiz 3 kez evde olmaması veya annenin 3 kez bakıcıya ilişkin yükümlülüklerini sağlamaması halinde destek kesilecek.

ÖDEME EYLÜLDE BAŞLIYOR
GEREKLİ şartları sağlayan annelere ödemeler Eylül 2015’te yapılmaya başlanacak. Temmuz itibarıyla başvuru kriterleri sorgulanacak ve iki ay içinde şartları sağlayan annelere Halk Bankası kanalıyla ödemeler başlayacak. 15 Eylül itibarıyla ilk ödeme annelerin hesabına geçecek.