Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / SURİYE CADI KAZANI!

SURİYE CADI KAZANI!

Reuters’ın dün Lübnanlı iki kaynağa dayandırdığı haber, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’a soruldu. Earnest, iddiayı doğrulayamadıklarını belirtirken, “Böylesi bir gelişme, Rusya’nın askeri hamlelerinin çatışmayı daha da kötüleştirdiğinin muhtemel ve güçlü bir göstergesi olur” dedi.
O GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Earnest, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Suriye’deki çatışmaya dahlinin ABD’nin stratejisini geniş çaplı olarak yeniden değerlendirmesine neden olmadığını da söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü, ABD’li ve Rus askeri yetkililerin, ayrı ayrı hava operasyonuna katılan uçakların ihtilafa düşmelerinin önüne geçmek için yaklaşık bir saat video konferans yoluyla bağlantı kurduğunu da açıkladı.
LÜBNAN HİZBULLAHI DA DESTEK VERECEK

Lübnanlı kaynaklar dün, Suriye’ye geçtiklerini iddia ettikleri İranlı askerlere Esad’ın müttefiki Lübnan Hizbullahı’nın da destek olacağını öne sürmüştü. İddiaya göre; İranlı askerlerden oluşan öncü bir güç, Suriye’ye geçmeye başladı. Askerler ve subaylar spesifik olarak bu savaşa katılacak. Söz konusu kişiler danışman değil ve silahları var