Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / RUSYA SURİYE’DE FOSFOR BOMBASINI KULLANDI!

RUSYA SURİYE’DE FOSFOR BOMBASINI KULLANDI!

Suriye’de, Rus ordusuna ait bir savaş uçağının İdlib’in Cebel ez-Zaviye bölgesinde ”fosfor bombası” kullandığı öne sürüldü. Fosfor bombasını İsrail Gazze’ye yönelik saldırılarında da kullanıyordu.

Nureddin Zengi Hareketi siyasi ofis sorumlusu Muhammed Yasir El-Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus ordusuna ait bir savaş uçağının İdlib kırsalındaki Eriha ilçesine bağlı Binin köyüne ”fosfor bombasıyla” saldırdığını iddia etti.

Saldırıda yaralıların olduğunu kaydeden Yusuf, konuyla ilgili detaylı bilgi vermedi.
Eylül ayı sonundan bu yana Suriye’nin çeşitli kentlerine yönelik hava saldırıları düzenleyen Rusya, IŞİD’i hedef aldığını ileri sürüyor. Muhalifler ise ABD ve Batı başkentleri tarafından da tepkiyle karşılanan Rus müdahalesinde, hedeflerin yüzde 90’ından fazlasının ‘radikal’ grupları değil Özgür Suriye Ordusu ve muhalifler olduğunu savunuyor.

Rusya’nın Suriye’de başlattığı hava saldırıları nedeniyle özellikle Hama’nın kuzey bölgelerinden yaklaşık 80 bin kişinin evlerini terk ederek sınır bölgelerine ve İdlib kırsalına sığındığı ifade ediliyor.rusya_suriyede_fosfor_bombasi_kullandi_1447405636_4319