Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / PAPA’NIN BÜYÜK SIRRI!

PAPA’NIN BÜYÜK SIRRI!

1978’den 2005 yılına kadar Katoliklerin ruhani lideri olan Papa’nın Polonya doğumlu ABD vatandaşı Anna-Teresa Tymieniecka’ya yazdığı mektuplar Polonya Ulusal Arşivleri’nde tutuluyordu.
BBC’den Ed Stourton’ın gördüğü mektuplar, 2005’te hayatını kaybeden ve aziz ilan edilen Papa’nın farklı bir yönünü ortaya koyuyor.
Papa’nın bekâret yeminini bozup bozmadığı ise bilinmiyor.
Papa’nın Tymieniecka ile arkadaşlığı 1973 yılında, Polonya asıllı kadının ileride Papa 2. Jean Paul ismini alacak olan Kardinal Karol Wojtyla ile temas kurmasıyla başlıyor.
Bir filozof olan Tymieniecka’nın, Papa’nın o dönemde yazdığı bir felsefe kitabı hakkında konuşmak için onunla iletişime geçtiği anlaşılıyor.

Tymieniecka, Papa’nın yazdığı kitabı yüz yüze konuşup tartışabilmek için ABD’den Polonya’nın Krakov kentine gidiyor.
İlk görüşmenin ardından ikilinin sürekli olarak mektuplaştığı görülüyor.
Papa 2. Jean Paul’ün ilk mektupları daha resmiyken, zamanla daha samimi hale geliyor.
BBC Tymieniecka’nın yazdığı mektuplara ulaşmış değil. Ancak Papa’nın kaleme aldığı mektuplardan, Polonya asıllı kadının o dönem Kardinal olan Papa’ya hislerini açtığı anlaşılıyor.
“TANRININ BİR LÜTFU”
Papa, Eylül 1976’da yazdığı bir mektupta “Sevgili Teresam, üç mektubunu da aldım. Paramparça olduğunu yazıyorsun. Ancak bu sözlere bir yanıt bulamıyorum” diyor.
Papa arkadaşını “Tanrı’nın bir lütfu” olarak tanımlıyor.
10 Eylül 1976 tarihli bir mektupta ise Papa, “Daha geçen yıl ‘Ben sana aitim’ sözlerine bir yanıt arıyordum. Sonunda Polonya’dan ayrılmadan önce cevabı buldum: Kutsal kalp muskası; bana yakın ya da uzak olduğunda, her şart ve durumda seni kabul edip hissetmemi sağlayan şey” diyor.papanin_buyuk_sirri_yillar_sonra_ortaya_cikti_1455534690_7986