Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / O İSİM ÖLDÜRÜLDÜ!

O İSİM ÖLDÜRÜLDÜ!

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında geçtiğimiz günlerde düzenlenen hava saldırısında Horasan Grubu lideri Sanafi Al-Nasr’ın öldürüldüğü bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Koalisyon güçlerinin Suriye’nin kuzeybatısında 15 Ekim’de gerçekleştirdikleri hava saldırısında, Horasan Grubu olarak da tanımlanan El-Kaide’nin deneyimli savaşçılarının en üst rütbedeki lideri ve Suudi asıllı, asıl adı Abdul Muhsin Abdullah İbrahim El-Şariki olan Sanafi Al-Nasr öldürülmüştür” ifadelerini kullandı.

Cook, uzun zamandır El-Kaide için para ve savaşçı toplayan deneyimli biri olduğu ifade edilen Sanafi Al-Nasr’ın Körfez bölgesinden yardımlar topladığı, Suriye’de örgüte yeni katılımlar için yollar oluşturduğu ve örgütün Batı’daki operasyonlarına yardımda bulunduğu bilgisini paylaştı.

El-Kaide’nin İran’daki örgütlenme ağında da yer alan Nasr’ın, 2013’te Suriye’ye geçmeden önce de örgütün finansmanından sorumlu olduğunu aktaran Cook, Al-Nasr’ın son dört ay içinde öldürülen Horasan Grubu’nun beşinci üst düzey yetkilisi olduğunu da ifade etti.

ABD Hazine Bakanlığı, Nasr’ı 22 Ağustos 2014’te küresel terörist listesine almıştı.

AA1445196978273