Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / MÜSLÜMANLARA SALDIRI!

MÜSLÜMANLARA SALDIRI!

Fransa İslamofobi ile Mücadele Gözlemevi’nden (CFCM) yapılan yazılı açıklamada, 13 Kasım’dan bu yana ülkede Müslümanlar’a, Marsilya ve Toulouse kentlerinde başörtülü kadınlara yönelik gerçekleştirilen eylemler de dahil 24 tehdit ve saldırı yapıldığı bildirildi.

Açıklamada saldırılarla ilgili bilgilerin İçişleri Bakanlığı verileri ve polise yapılan şikayetlere dayandırıldığı belirtildi.

Şikayetlerde 6 saldırının camilere ve kişilere yönelik fiziksel müdahalelerden oluştuğu, 18 tehdidin de nefret içerikli mektup göndererek ve hakaretler yapılarak gerçekleştirildiği ifade edildi.

Yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen CFCM Başkanı Abdallah Zekri, “Çok şükür ocak ayındaki durumda değiliz. Charlie Hebdo saldırısı sonrası 5 gün içinde 50 saldırı birden gerçekleşmişti” ifadelerini kullandı.

Zekri, özellikle başörtülülere yönelik saldırılardan büyük endişe duyulduğunu, ailelerin çocuklarından toplumda dikkati çekmemek için başı açık şekilde dışarı çıkmalarını istediğini aktardı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım’da düzenlenen terör saldırılarında en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı. Altı noktada art arda gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları DAEŞ terör örgütü üstlenmişti.

Saldırıların planlayıcısı olduğu bildirilen Abdelhamid Abaaoud dün yapılan polis operasyonunda ölü olarak ele geçirilmiş, operasyonda üzerindeki bombayı patlatan kadın teröristin ise Abaaoud’un kuzeni Hasna Aitboulahcen olduğu iddia edilmişti.fransada_muslumanlara_pes_pese_saldiri_1447941961_565