Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / MERKEL’İN TEK UMUDU TÜRKİYE!

MERKEL’İN TEK UMUDU TÜRKİYE!

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yarın başkent Berlin’de gerçekleştirilecek ve çok sayıda bakanın da katılacağı Türkiye – Almanya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Hükümetlerarası Toplantısı’nda Avrupa’ya gelen sığınmacı akınını ana gündem maddesi olarak ele alması bekleniyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Merkel’in de katılacağı toplantı yarın Berlin’de Başbakanlık’ta yapılacak.
DAVUTOĞLU ASKERİ TÖRENLE KARŞILANCAK
Merkel’in Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyetini askeri törenle karşılamasının ardından iki lider, ikili ilişkiler, bölgesel konular, terörizmle ortak mücadele, Suriye’de ve Ortadoğu’daki durum, Türkiye’nin AB’ye katılım süreci, Almanya’daki Türk kökenliler ve kasım ayında düzenlenen AB-Türkiye Zirvesi’nde kabul edilen eylem planının uygulanması konularını baş başa yapacakları görüşmede ele alacak.
BAKANLAR DA TOPLANTIYA KATILACAK
Toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da Alman mevkidaşlarıyla ayrı ayrı bir araya gelecek.
Daha sonra Başbakan Davutoğlu ve Merkel ile bakanların katılımıyla hükümetlerarası toplantı gerçekleştirilecek. Bu toplantının ardından iki başbakan ortak basın toplantısı düzenleyecek.
İÇ POLİTİKADA ZOR DURUMDA
Avrupa’ya ve özellikle Almanya’ya gelen sığınmacılara ilişkin iç politikada büyük baskı altında bulunan Merkel’in, Türk tarafıyla yapacağı toplantıda ana gündem maddesi olarak bu konuyu ele alması bekleniyor.
Hem muhalefet hem koalisyon hükümeti içinde hem de kendi partisinde sığınmacılar politikasının şekillenmesinde yoğun eleştirilerin hedefi olan Merkel’i, özellikle hükümetin küçük ortağı, Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer’in liderliğindeki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) Almanya’nın sınırlarının daha sıkı kontrol edilmesi ve ülkeye alınacak sığınmacıların sayısında üst sınır getirme talebi düşündürüyor.
MERKEL İÇİN TÜRKİYE KİLİT ÖNEM TAŞIYOR
Suriyeli sığınmacıların kaçış sebepleriyle mücadelede ve Avrupa’daki sığınmacıların barındırılması konusunda Avrupa ülkeleriyle ortak çözüm bulunmasını isteyen Merkel’in dün akşam söylediği, “Gelecek günlerde üç önemli olay ciddi rol oynayacak: Benim için kilit role sahip Türkiye ile yapılacak hükümetlerarası toplantı” şeklindeki ifadesi Türkiye hükümetiyle yapacağı toplantının önemini gösteriyor.
Merkel, diğer iki önemli olayı da Londra’da düzenlenecek Suriye Toplantısı ile şubat ayı ortasındaki AB Liderler Zirvesi olarak sıraladı.
Hükümetlerarası toplantıda, Türkiye-AB Zirvesi’nde karara bağlanan eylem planında Türkiye’ye söz verilen ancak ödenmesi konusunda AB içinde bazı ülkelerin karşı çıktığı 3 milyar avroluk yardımın da gündeme geleceği ifade ediliyor.merkelin_tem_umudu_turkiye_1453384824_3411