Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / İRAN MİNA İÇİN ISRARCI!

İRAN MİNA İÇİN ISRARCI!

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alâeddin Burucerdi, ülkesinin bazı üstü düzey yetkililerinin Mina faciası sırasında kaçırılmış olabileceğini söyledi.
Burucerdi tarafından yapılan açıklamada hala haber alınamayan İran’ın eski Beyrut Büyükelçisi Gazanfer Ruknabadi gibi bazı yetkililerin izdiham sırasında kaçırılmış olabileceğini ifade ederek Suudi Arabistan’dan açıklama beklediklerini kaydetti.
RUKNABADİ BİLMECESİ
Hac ibadeti sırasında Mina’da yaşanan izdihamda İranlı hacıların sayısı ile ilgili belirsizlik devam ediyor. İran’ın eski Lübnan büyükelçilerinden Gazanfer Ruknabadi’nin de facia sırasında Mekke’de olduğu ve ortadan kaybolduğu belirtiliyor ancak Suudi Arabistan bu isimde birisinin ölüler arasında yer almadığını açıkladı.
Mina izdihamı üzerinden bir ay gibi bir süre geçmesine rağmen ölü sayısındaki belirsizlik sürüyor. Uluslararası haber ajansları izdihamda ölenlerin sayısını 2 binin üzerinde gösterirken Suudi yönetiminin resmi açıklamasında bu sayı 769 olarak verildi.
Olayla ilgili önemli bir iddia ise İran’ın eski Lübnan büyükelçilerinden Gazanfer Ruknabadi ile ilgili. Ruknabadi’nin de olay günü Mekke’de olduğu iddia ediliyor ancak şu ana kadar cesedi bulunmadı. Suudi yetkililer Ruknabadi’nin ülkeye giriş yapmadığını savunuyor. Medya ise eski büyükelçinin ahta bir isimle ülkeye giriş yapmış olabileceğini iddia etmişti. Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham, Ruknabadi’nin bütün İranlılar gibi resmi pasaportla Suudi Arabistan’a gittiğini ve bilgilerinin Suudi yetkililere verildiğini açıklamıştı.iran_mina_izdihami_iddialarinda_israrli_1446038462_239