Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / İNGİLİZ UÇAĞI DAEŞ’TEN SON ANDA KURTULDU!

İNGİLİZ UÇAĞI DAEŞ’TEN SON ANDA KURTULDU!

Ağustos ayında Londra’dan Mısır’ın Şarm El Şeyh kentine giden bir İngiliz yolcu uçağının Mısır hava sahasında karşılaştığı bir roketten manevra yaparak kurtulduğu öne sürüldü.
İngiliz yayın kurumu BBC’nin haberine göre ağustos ayında Mısır’ın Şarm El Şeyh kentine 189 yolcu taşıyan İngiliz yolcu uçağının yaklaşık bin fit yükseklikte bir roketle karşılaştığı ve pilotun ani bir manevra ile yolcuları kurtardığı iddia edildi. Uçağın Londra’nın Stansted havaalanından kalkan “The Thomson” şirketine ait bir uçak olduğunu belirtildi.

Konuya ilişkin olarak İngiliz hükümetine dayandırılan açıklamada uçağın Mısır hava sahasında karşılaştığı roketin “hedeflenmiş bir saldırı değil, rutin bir askeri tatbikat ile ilişkili” olduğu belirtildi.

Öte yandan Mısırlı yetkililerin ise roket atışının İngiliz yolcu uçağına yakın mesafeden geçtiği yönündeki açıklamaların “doğru olmadığını” belirttiğine yer verildi.
Rus havayolu şirketi Kogalimavia’ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak 31 Ekim’de, havalandıktan kısa bir süre sonra 17’si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır’ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın, Mısır’ın Şarm El Şeyh kenti ile karşılıklı uçuşları askıya alma kararının ardından, Kızıldeniz kıyısındaki şehirde mahsur kalan 3 binden fazla kişinin tahliye edildiği, diğerlerinin tahliyesi için ise çalışmaların sürdüğü bildirmişti.