Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / FETÖ’NÜN OKULLARINI KAPATMIYORLAR!

FETÖ’NÜN OKULLARINI KAPATMIYORLAR!

Kazakistan Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin talebine rağmen ülkelerinde bulunan 27 FETÖ okulunun kapatılmayacağını açıkladı.

Akipress ajansının haberine göre Kazakistan Türkiye’nin FETÖ okullarının kapatılmasına dair talebini reddetti. Kazakistan Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, FETÖ’ye bağlı 27 okulun kapatılmayacağı duyuruldu.

Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada “Bu okullar, geçmişte olduğu gibi çalışmaya devam edecek. Öğrenciler ve aileler, kapatılacaklarından korku duymasınlar. Okullar, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında bağımsızlıktan hemen sonra imzalanan ikili anlaşmalarla kuruldu” ifadelerine yer verdi.

Ankara, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık aracılığıyla FETÖ okulları konusunda uyarıda bulunmuştu.

FETÖ okullarına ev sahipliği yapan bir başka Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan da Türkiye’nin talebine rağmen söz konusu okulların kapatılması için herhangi bir adım atmamıştı.

FETÖ’NÜN KAZAKİSTAN FAALİYETLERİ

Karaganda, Cezkazgan, Şımkent, Kızılorda, Taldıkorgan, Taraz, Astana, Almatı, Atırau, Aktau, Ust-Komenogorsk kentlerinin yanı sıra Batı Kazakistan ve Karaganda eyaletlerindeki 29 lise, bir üniversite, bir kolej, bir ilkokul ile bir orta okul, KATEV bünyesinde faaliyetlerini hala sürdürüyor.

KATEV bünyesindeki Süleyman Demirel Üniversitesi’nin, yine FETÖ’ye yakın işadamlarının kontrolünde olduğu belirtilen Kazakistan-Türkiye İşadamları Derneği’nce (KATİAD) desteklendiği vurgulanıyor. Kazakistan’da, FETÖ’ye yakın okullardan mezun olanlara, KATİAD aracılığıyla iş imkanı sağlandığı, böylece bu okullarının cazip hale getirildiği ifade ediliyor.

1995 yılında kurulan KATİAD’ın, çoğunluğu FETÖ’ye yakın olarak bilinen 300 civarında üyesi bulunuyor. Dernekte, son üç yılda, FETÖ bağlantılı işadamları sayısının artığına işaret ediliyor. FETÖ’nün, “imam” ve “ağabeyleri” aracılığıyla KATİAD üyelerinden himmet topladığına, FETÖ’ya yakın işadamlarının KATEV’e maddi destek sağladığına dikkat çekiliyor.

Kazakistan merkezli “stephaber.kz” ve “kazakistan.kz” gibi internet siteleri, FETÖ’ye yakın haberleriyle biliniyor. Daha önce Türkiye’deki Cihan Haber Ajansının Kazakistan muhabirliğini yapanlarca kurulan bu siteler, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinden haberler yayınlıyor.