Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / DÜĞMEYE BASARSAK KÜL OLURSUNUZ!

DÜĞMEYE BASARSAK KÜL OLURSUNUZ!

ABD ve Güney Kore, Kore yarımadasında tarihin en büyük askeri tatbikatını gerçekleştiriyor. 17 bini ABD askeri olmak üzere 317 bin askerin katıldığı tatbikat Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u öfkelendirdi.
Kuzey Kore lideri Kim, “Düşmanlarımızı yok etmek için şu an bile düğmeye bassak, tüm provokasyon üsleri bir anda ateş ve kül olarak denize yağar” dedi.
Güney Kore ve ABD’nin her yıl düzenlediği ortak askeri tatbikata bu yıl, önceki dönemlere göre iki kat asker katılıyor. Nisan ayının sonuna kadar sürecek tatbikatta 300 bini Güney Kore, 17 bini ABD’den toplam 317 bin asker yer alıyor.
Bu yıl “Operasyon Planı (OPLAN) 5015” olarak adlandırılan tatbikat, Kuzey Kore’nin olası saldırılarını etkisiz hale getirme stratejileri içeriyor.
TEHDİT ETTİ
Güney Kore ve ABD’nin Kore yarımadasında tarihin en büyük askeri tatbikatına Kuzey Kore’den tepki gecikmedi.
Kuzey Kore’nin resmi ajansı KCNA’da yer alan habere göre Pyongyang yönetimi, bölgede bugüne kadarki en geniş katılımlı ortak askeri tatbikatı başlatan Washington ve Seul hükümetlerine karşı nükleer silah kullanabileceği uyarısında bulundu.
Kuzey Kore’nin Milli Savunma Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Düşmanlarımız kan çanağına dönmüş gözleriyle Kuzey Kore’nin onurunu, egemenliğini ve hayati haklarını ihlal etmek için çalışıyor” ifadesine yer verildi.
”DÜĞMEYE BASSAK KÜL OLURSUNUZ”
Müttefik güçlerin, savaş durumunda Kuzey Kore liderliğini ve onun nükleer ve füze cephaneliklerini hedef alan saldırılara yönelik tatbikat yapacağı belirtilen açıklamada Kuzey Kore, Pasifik ve ABD’deki Güney Kore ve ABD üslerini vurmakla tehdit etti.
Açıklamada, “Düşmanlarımızı yok etmek için şu an bile düğmeye bassak, tüm provokasyon üsleri bir anda ateş ve kül olarak denize yağar” ifadesi kullanıldı.