Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Bu neyin kafası!

Bu neyin kafası!

Şehir Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı, “3. köprü projesi iptal edilsin. Köprünün ayakları da büst olarak kullanılsın” dedi. Gerekçesini ise şöyle sundu: “İstanbul nüfusunun daha da artmasına sebep olacak. O bölgeye yol taşırsanız, konut ve iş alanları oluşacaktır”.

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası; 3. köprü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün güzergâhını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin dava açtı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi, odanın lehine karar verdi ve planın iptaline hükmetti. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın yaptığı açıklamada ise tarihe geçecek ifadeler yer aldı.

KÖPRÜ DEĞİL ‘UCUBE’ İSTERİZ!

Şehir Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı, projenin derhal durdurulması gerektiğini ve inşası büyük ölçüde biten köprü ayaklarının ‘Kuzey Ormanları Büstü’ olarak adlandırılması önerisinde bulundu. Kamuoyunda şaşkınlığa neden olan bu istek üzerine Yeni Akit’in telefon ile ulaştığı Ayşe Yıkıcı, daha ilginç açıklamalarda bulundu.

BÜSTE YÜRÜYEREK GİDİLSİN

Ayşe Yıkıcı’ya; Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapımı büyük ölçüde tamamlanan ayaklarının büst yapılması durumunda burayı ziyarete gitmek isteyenlerin yol olmadan nasıl ulaşacağını sorduk. Yıkıcı, “Doğa turları” cevabını verdi. Büst önerisinin ayrıntılarını paylaşan Yıkıcı, “Garipçe’ye kadar araçla gidilip, oradan doğa turları düzenlenebilir” dedi.

İŞ ALANLARI OLUŞUR

3. köprü güzergahı ile ilgili tuhaf görüşlerini paylaşmayı sürdüren Yıkıcı, projeye karşı çıkmasının gerekçesini ise şöyle sundu: “Şu anda yerleşimin olmadığı bir taraftan bahsediyoruz. O bölgeye yol taşırsanız iş alanları oluşacaktır. Yapılaşmaya açılarak İstanbul nüfusunun daha da artmasına sebep olacak.”

Yeni Akit