Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / BM BİNASINDA KATİL SİSİ SESLERİ

BM BİNASINDA KATİL SİSİ SESLERİ

BM binası önüne gelen grup ellerinde “Katil Sisi” yazılı dövizler taşıdı. “Rabia” işareti yaparak slogan atan gruptakiler, Sisi’nin BM’de kabulünü protesto etti.
Hürriyet ve Adalet Partisi milletvekillerinden Dr. Abdulmevcud ed-Derdiri, yaptığı açıklamada, “Buraya BM’ye ve üye ülkelere, burada tiranlara yer yok, halkını katleden tiranların buraya gelmesine izin vermemesi gerektiğini söylemeye geldim” dedi.
Derdiri sözlerine şöyle devam etti:
“Arap dünyasında iki tiran örneği var bunlardan biri Beşar Esed, diğer de General Abdulfettah es-Sisi’dir. İkisi de halkını katleden tiranlardır. BM’nin Sisi’yi buraya çağırmaması gerekirdi. Bu konuda sesimi duyurmaya geldim.”
Mısır’da darbenin yaşandığı 3 Temmuz 2013 akşamını hayatının en trajik akşamı olarak niteleyen Derdiri, “Hayatım boyunca Mısır’da özgürlük, adalet, insan hakları ve hukukun üstünlüğü hayaliyle yaşadım, biliyorum ki önümüzde uzun ve karanlık gece var, biliyorum ki bu karanlık gece bitecek ve güneşli bir gün doğacaktır” diye konuştu.
Mısırlı aktivist Behçer Saber de Sisi’nin BM’ye davet edilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, “Sisi’nin ABD ve BM’ye gelmesini kabullenemiyoruz, nasıl oluyor da BM, halkı tarafından meşru olarak görülmeyen ve demokratik olarak seçilmemiş Sisi gibi birini karşılıyor anlayamıyorum” ifadelerini kullandı.
Grup basın açıklamasının ardından eylemini sonlandırdı.