Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ABD: RUSYA VE ÇİN’E KARŞI KOYACAĞIZ!

ABD: RUSYA VE ÇİN’E KARŞI KOYACAĞIZ!

Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’ndeki Reagan Ulusal Savunma Forumu’nda konuşan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD’nin en büyük tehditlerini sıralarken Rusya, Çin ve IŞİD’i ‘bir tuttu’:

“IŞİD gibi terör elementleri elbette ki değerlerimize tamamıyla zıt. Ama diğer birtakım zorluklar daha da karmaşık. Boyut ve kapasiteleri ele alındığında da, bize daha çok zarar verme potansiyelleri var. Bazı aktörler ilkelerimizi yıpratmaya ve bu ilkeleri destekleyen uluslararası düzenin altını oymaya niyetli görünüyor. Tabii ki ne Rusya ne de Çin bu düzeni değiştirebilir. Ama her iki ülke de düzeni zorluyor.”

Öte yandan Rusya’yla düşman olmak istemediklerini, ama kendi çıkarlarını da koruyacaklarını söyleyen Carter, “Bırakın sıcak savaşı, soğuk savaş peşinde bile değiliz” dedi. ABD’li siyasiler ve savunma sektörünün üst düzey isimlerine konuşan Carter, “Rusya’yı kendimize düşman etmek istemiyoruz. Ama yanlış anlaşılma olmasın. ABD çıkarlarını, müttefiklerini, uluslararası düzenin ilkelerini ve bu düzenin bize vaat ettiği pozitif geleceği koruyacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda ABD ordusunun askeri teknolojilerini ve nükleer kapasitesini artıracağını söyleyen Carter, Rusya’yı Ukrayna ve Gürcistan’ın egemenliğini ihlal etmek ve Suriye’deki krize körükle gitmekle suçlamayı da ‘ihmal etmedi.’abd_rusya_ve_cine_karsi_koyacagiz_1446983194_8566