Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ABD: HİDROJENİ DENEMİŞ OLABİLİRLER!

ABD: HİDROJENİ DENEMİŞ OLABİLİRLER!

CNN International’a konuşan ismi gizli bir ABD’li yetkili Kuzey Kore’nin iddiasını doğruladı ve “Kuzey Kore hidrojen bombası denemiş olabilir” açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise perşembe günü erken saatlerde yaptığı gazetecilere açıklamada “ABD hidrojen bombası denendiğine inanmıyor” ifadelerini kullanmıştı.
2usza_1454048566_2957
Ay başında hidrojen bombası denemesi yaptığı iddia eden Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesi hazırlığında olabileceği de bildirildi.
Associated Press ajansına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkili, uydu görüntülerinde Kuzey Kore’deki bir balistik füze deneme sahasında hareketlilik tespit edildiğini, dolayısıyla bu ülkenin yeni bir füze denemesi hazırlığında olabileceğini söyledi.
Kuzey Kore’deki gelişmeleri takip eden 38 North internet sitesi de, hafta başında gelen uydu görüntülerinde, Kuzey Kore’nin Sohae’deki ana roket fırlatma sahasında bir füze denemesinin öncü hazırlıkları olabilecek faaliyetlerin tespit edildiğini açıkladı.
Kuzey Kore’nin 6 Ocak’ta hidrojen bombası denediğini iddia etmesinin ardından, Güney Kore sınırda Pyongyang karşıtı propaganda yayınına başlamıştı. Kuzey Kore de Güney Kore’ye karşıt propaganda broşürleri taşıyan balonlar göndererek karşılık vermişti.
Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013’te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde üç yer altı nükleer test yapmıştı. Pyongyang yönetiminin 2013’teki üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu.