Cumartesi , 6 Haziran 2020
Anasayfa / Bilim / Küresel navigasyon uydu sistemi için geri sayım başladı

Küresel navigasyon uydu sistemi için geri sayım başladı

Çin Uydu Navigasyon Sistemi Komitesi başkanı Wang Li’nin açıklamasına göre 2020 yılında küresel navigasyon uydu sistemi çalışıyor olacak.

Çin Uydu Navigasyon Sistemi Komitesi başkanı Wang Li’nin 8. Yıllık Çin Uydu Navigasyon toplantısında açıkladığına göre, 6 ila 8Beidou uydusu bu yılın ikinci yarısında yörüngeye oturtulacak.

Beidou uydu navigasyon sistemi, Wang’ın söylediğine göre, 2018’de Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimine katılan ülkelere hizmet verebilecek durumda olacak.

Wang, 2020 itibariyle, Beidou uydularının komple bir küresel uydu navigasyon sistemi oluşturacağını da ekledi. Çin’in uydu navigasyon ve yer belirleme hizmetlerinin cirosu 2016’da 210 milyar Yuan (30,5 milyar dolar) tutmuş olup Beidou sistemi bu toplam tutarın %30’unu aşan fazlası bir paya sahipti. Sektörün, 2020 itibariyle, aşağı yukarı yıllık 400 milyar Yuan tutarında bir yıllık ciroya ulaşması bekleniyor.

Çin kendi uydu navigasyon sistemini oluşturmaya, ABD’nin GPS sistemine bağımlılığını sona erdirmek amacıyla, 2000 yılında deneme konumlandırması olarak, uzayda iki uyduyu yörüngeye fırlatarak başlamıştı.

2012’den bu yana, Beidou Asya ve Pasifik bölgesinde navigasyon, saat ve metin mesajı servisi hizmetleri sağlıyor.